Základné princípy kontaktného rodičovstva

Poviete si – a dá sa nemať kontakt so svojím dieťaťom? Ráno vstane a jeho prvé kroky vedú za vami. Pomáhate mu s obliekaním, počas dňa ho nakŕmite, pohladíte, večer ho umyjete a pred spaním sa opäť len mojkáte. Kontaktné rodičovstvo je však o niečom inom. Je to systém výchovy a ako prvý o ňom hovoril americký pediater William Sears. V podstate len opísal to, čo bežne robia milujúce slovenské matky.

Meníme svoje zvyky, ale láska k deťom je stále rovnaká

Zvlášť viacnásobní rodičia by vedeli hodiny rozprávať o tom, ako sa ich výchovné metódy menili od dieťatka k dieťatku. Môže za to aj ich vek, mentálna vyspelosť, no určite aj skúsenosti, ktoré nabrali počas výchovy prvého či druhého dieťaťa. 

Čo vám radila priateľka pred dvomi rokmi, by vám dnes už možno neporadila, pretože každé dieťa je iné a iné sú aj okolnosti, v akých sa objaví. Prvé dieťatko mohlo spať vo vlastnej izbe už od šiestich mesiacov, zatiaľ čo druhé už bolo v rodičovskej spálni s prisunutou detskou postieľkou pri manželskej posteli. A čo tretie? 

To si situáciu po pár rokoch užíva najviac, pretože spí rovno medzi rodičmi. Ako sa to mohlo stať? Ani mama nie stroj a pri nočnom dojčení sa potrebuje vyspať a nie stále prekladať dieťa do postieľky. Dojčené deti skrátka neľúbia cumlíky, ale potrebujú sa upokojiť priamo pri matke. Aj takto nečakane sa môže u vás zrodiť kontaktné rodičovstvo, a možno ste o tom doteraz ani nevedeli. Aké sú jeho ďalšie znaky?

Jedinečný vzťah dieťaťa a matky

Kontaktné rodičovstvo ste si mohli prvýkrát vyskúšať v pôrodnici. Keď vám položili na holú hruď nahé vlhké telíčko vášho dieťatka, ktoré bolo tak nádherné teplé, a ešte stále ste boli spojení s pupočníkom, bol to jedinečný okamih, ktorý vtlačil do srdca vášho dieťatka rovnakú pečiatku ako do toho vášho – že patríte k sebe až naveky. 

Je to pud každej mamy, že túži svoje dieťatko kŕmiť vlastným mliečkom. Mnohé sú sklamané, ak ich telá nespolupracujú, majú ploché bradavky alebo jednoducho nedostatok mlieka. Kým jedny dokážu svoj problém vyriešiť násadami na bradavky či odsávačkami mlieka, iné sú odkázané na používanie dojčenských fľašiek a náhrad materského mlieka.

Ak patríte k tým šťastným, čo mohli svoje dieťatko dojčiť, môžete si odškrtnúť ďalší bod kontaktného rodičovstva. Samozrejme, to iba v prípade, že svojmu drobcovi prsník neodmietate, keď si ho vypýta. Vieme predsa, že deti si ho nepýtajú len v prípade hladu alebo smädu, ale aj keď ich niečo bolí, trápi, keď sa potrebujú upokojiť, uspať alebo sa skrátka s vami len pomaznať.

 Nebojte sa vytiahnuť svoju „mliekareň“, aj keď sa druhí s výčitkami opýtajú: Už zasa? Len vy a vaše bábätko viete, aký význam pre vás má dojčenie.

A keďže dojčíte naozaj často, zrejme sa bábätko ocitlo nečakane vo vašej posteli. Darmo ste mu nazdobili postieľku nádherným mantinelom, využili moderné detské obliečky, či baldachýn nad postieľku, jednoducho v noci nemáte chuť dieťa prekladať hore-dole. Nie ste lenivá, ste mama, ktorá sa musí vyspať, aby sa na druhý deň cítila sviežo a nepreniesla zlú náladu na svoju rodinu. 

Ak spíte so svojím dieťatkom, v kontaktnom rodičovstve ste profík, bez ohľadu na to, či ho dojčíte, alebo mu každú chvíľu vkladáte do úst cumlík či obľúbenú hračku do rúk.

Spoznajte čaro detských nosičov a šatiek

Ten, kto vymyslel tieto šikovné pomôcky pre rodičov, by si zaslúžil medailu. Koľkokrát sa vám stalo, že dieťa nemalo na nič náladu, len chcelo byť pri vás? Či mu rástli zúbky, trápilo ho bruško, alebo únava, potrebovalo cítiť vašu prítomnosť. Lenže vy ste práve potrebovali variť, upratovať... Detské nosiče alebo šatky sú tu presne pre tieto prípady. Dá sa vďaka nim vykonávať množstvo činností, aj dieťa nadojčiť, aj odbehnúť na nákup, cestovať autobusom, vlakom, ísť na dovolenku, na turistiku (kam kočík nezájde...). 

A zrejme ste už prišli aj na to, že je to občas jediná cesta, ako dieťatko uspať – na vašich rukách, vo vašej blízkosti, telo na telo. Tak to má byť. Ste mu oporou v tomto veľkom neznámom svete. To najhoršie, čo môžete urobiť, je nechať ho plakať. Deti neplačú, aby nás citovo vydierali. Keďže najmenší nevedia rozprávať, je to jediná cesta, ktorou nám oznamujú, že niečo nie je v poriadku. V kontaktnom rodičovstve je to jedna z hlavných zásad.

Výhody kontaktného rodičovstva

Pri kontaktnom rodičovstve nejde o to, že dieťatko s rodičmi zametá, až ostane celkom rozmaznané. Ide o citlivé vnímanie jeho potrieb, nahliadnutie do jeho čistej duše. Máte zvyk kŕmiť svoje dieťatko v konkrétnom čase v jedálenskej stoličke, no dnes s plačom odmieta sadnúť si do nej? Vykašlite sa na harmonogramy a vaše zásady. 

Ak práve nie je hladné, môžete prejsť rovno k spoločnej hre a zaujať jeho myšlienky niečím iným. Pomojkajte sa na hracej deke, ukážte mu obľúbené hudobné hračky, nadojčite ho. Možno zistíte, že si potrebovalo len dobre odľahčiť žalúdok či bruško. Potom už neodmietne ani obed v jedálenskej stoličke, ani vaše kulinárske umenie a nezabudne vás pritom pochvalne vycápať mastnou rúčkou po čele.

Kontaktné rodičovstvo spraví z našich drobcov oveľa nezávislejšie osobnosti. Zistíte, že budú plakať oveľa menej ako vaše prvé dieťa/deti. Dokážu oveľa sebavedomejšie spoznávať svoje okolie a naberať múdrosť. Láskyplnými dotykmi dieťa nerozmaznáte, dobrou výchovou a radami mu vštepíte zásady, čo sa patrí a čo nie. 

Veľmi príjemným benefitom je aj fakt, že takto vychované deti dokážu v kolektíve lepšie nadviazať vzťahy a skutočne ich zaujíma, čo sa okolo nich deje, stanú sa z nich empatické bytosti schopné interakcie. A to už sú vlastnosti, pre ktoré sa oplatí nehľadieť na to, čo si o vašich výchovných metódach myslia známi. Nech ich vždy riadi predovšetkým vaša láska k deťom a váš dobrý vzájomný vzťah.