Pomôžte dieťatku k prvým krokom pomocou detského chodítka!

Kým sa dieťa naučí chodiť, trvá mu, kým získa rovnováhu. Pomôcť mu môžete kúpou špeciálneho detského chodítka. Aké typy trh ponúka a v čom sú ich prednosti?

Existujú dva základné typy chodítok: statické chodítka a aktívne chodítka. Prvý typ je sám o sebe nepohyblivý, dieťa sa do neho iba zavesí a má možnosť odrážať sa špičkami nôh od podlahy, vďaka čomu trénuje pohyb pri chôdzi. Týmto chodítkam sa hovorí aj pavúk. Aktívne chodítko – vozík – je vybavený kolieskami, takže slúži ako jednoduchá opora. Batoľa sa drží za veľké madlo, cíti sa bezpečnejšie a rýchlejšie zvládne základné prvky chôdze. V ponuke sú aj „interaktívne“ chodítka, ktoré okrem svojej základnej funkcie ponúkajú aj iné využitie. Aké? Sú obohatené o rozmanité rozvíjajúce aktivity, takže dieťatko môže počúvať rôzne zvuky, listovať si knižku alebo pozorovať svetelné efekty.

skákadlo-pre-deti-kociky.sk

S „pavúkom“ dieťaťu nehrozí pád

Klasické chodítko tvorí sedačka a stabilná konštrukcia na kolieskach, ktorej úlohou je zabrániť pádu dieťatka. Často je súčasťou pavúka aj pult s pestrofarebnými hračkami. Dieťa sa v chodítku pohybuje odrážaním sa od podlahy a dokáže sa samostatne presúvať v priestore už pred prvým rokom života. Nikdy nepoužívajte chodítko skôr než vie dieťatko samostatne stabilne sedieť, teda nie skôr ako dovŕši šiesty alebo siedmy mesiac života. Táto hranica je však len orientačná, vždy závisí od samotného dieťaťa. Mnohé batoľatá v pavúkovi vydržia spokojné celé hodiny a práve to je dôvod, pre ktorý sa klasické chodítko pre dieťa teší svojej obľube aj medzi mnohými rodičmi, no nikdy nepoužívajte chodítko na „odkladanie“ dieťaťa. Ak sa rozhodnete pre kúpu klasického chodítka pre dieťa, vyberte typ s možnosťou výškového nastavenia a dbajte na kvalitnú a stabilnú konštrukciu. Je vhodné striedať používanie chodítka so samostatným pohybom vašich ratolestí.

chodítko-pre-deti-kociky

Aktívne chodítko kladie nároky aj na dieťa

„Vozík“ si dieťatko tlačí pred sebou a zároveň sa ho pridržiava, takže mu poskytuje oporu pri prvých krokoch, no musí sa snažiť aj samo. Pravdou je, že aktívne detské chodítka nie sú natoľko bezpečné ako klasické chodítka, avšak vzniká vďaka nim priestor pre rozvoj správnych motorických návykov. Mnohí tento typ v porovnaní s klasickým chodítkom považujú za lepšiu a zdravšiu voľbu, no vždy je výsledný výber aj tak na zvážení samotného rodiča. Veľmi obľúbené z hľadiska kvality i stability sú aktívne chodítka vyrobené z dreva. Niektoré dokonca motivujú tých najmenších k chôdzi. Ak dieťatko chce, aby mu chodítko hralo alebo svietilo, musí začať chodiť. Aktívne chodítka existujú v podobe štandardných hracích panelov, ale aj vo forme obľúbených zvieratiek, vozíkov s nákladom, autíčok či kočíkov pre bábiky. A kedy dieťa zvládne chôdzu s oporou aktívneho chodítka? Skôr ako okolo deviateho mesiaca to nebude. Skôr ako dáte dieťatku aktívne chodítko, odstráňte z podlahy všetky prekážky, na ktorých by dieťa mohlo spadnúť a obujte mu pevnú obuv bez šnúrok. Dieťa majte vždy pod dohľadom, či už sa nachádza v klasickom statickom chodítku, alebo pred sebou tlačí „vozík“!