Ako naučiť vaše dieťatko na cumlík?

Snažíte sa vašu ratolesť upokojiť cumlíkom, no nedarí sa vám? Mali by ste vyskúšať viacero typov a cumlík dieťatku ponúkať dovtedy, kým si naň nezvykne.

Cumeľ je dôležitou súčasťou prvej výbavičky bábätka. Kedysi bol na trhu v jednej farbe v tvare sedmokrásky, dnes si môžete vybrať z desiatok rôznych motívov. Okrem rozprávkových či univerzálnych, nájdete v ponuke aj čisto chlapčenské a dievčenské cumlíky, kúsky s vtipnými nápismi i dizajnérske skvosty s motívom čipky, motýľov, vtákov, kytičiek alebo v neprehliadnuteľnom zlatom prevedení. Cumle sa líšia nielen tvarom ale aj materiálom, dostupné sú klasické kruhové typy, cumlíky v tvare písmena U alebo v tvare motýľa, s odvetraním aj bez, stačí si vybrať. Zháňate fyziologický alebo anatomický tvar? Anatomický cumeľ je ten, ktorý má sploštenú spodnú stranu a do ústočiek ho vkladáte iba jedným smerom. Oproti tomu fyziologický pripomína tvarom bradavku a je po celej dĺžke guľatý. Cumle sa rozlišujú aj podľa veku dieťaťa, nájdete ich v niekoľkých materiálových prevedeniach – silikónovom, latexovom alebo kaučukovom variante. Vyberať je z čoho, najdôležitejšie je, aby ste našli typ, ktorý bude vyhovovať vášmu bábätku.

dieta-v-kociku-s-detskym-czmlikom-kociky.sk

Kedy cumlík dieťaťu ponúkať?

Cumlík je u detí spojený práve s upokojením a je skvelým uspávacím prostriedkom. Práve v takýchto chvíľach by mal byť aj ponúkaný. Ak dieťatko odmieta matkine prsia a má problémy so saním, je cumlík šikovnou pomôckou, ako to dieťa naučiť. Niektorým deťom chvíľu trvá, než si na silikónovú vec v ústočkách zvyknú. Môžu cumeľ odmietať, hrýzť ďasnami alebo im bude jednoducho stále vypadávať a spôsobovať tak časté budenie. Možno strávite hodiny pri postieľke vracaním cumlíka späť do úst, no jedného dňa ho dieťa už nevypľuje, lebo si zvykne na jeho prítomnosť. Ak cumlík bábätko upokojí alebo ho uspáva, nemusíte sa báť ho používať. Vďaka špeciálnym tvarom a materiálom nie je cumlík prekážkou ani v prípade, keď dieťaťu rastú zuby. Cumeľ tiež zachraňuje bábätko pred nepríjemným zlozvykom cmúľania palca.

matka-drží-dieta-s-cumlíkom-kociky.sk

Ako zabrániť strate cumlíka?

Jedinou nevýhodou zostáva fakt, že ak je dieťa na cumeľ zvyknuté, musíte ho brať všade so sebou, inak môžete zažiť naozaj nepríjemné chvíle a bezsenné noci. Strate cumlíka zabránia šikovné retiazky s klipom, ktoré možno pripnúť kamkoľvek. Nemusíte mať strach, nehrozí pri nich uškrtenie. Na čo by ste si však mali dať pozor, je frekvencia používania cumľa. Viete rozoznať, kedy ho používate „normálne“ a kedy už túžba dieťaťa po cumlíku hraničí so zlozvykom?

Na toto nezabudnite!

Cumlíky je potrebné pravidelne sterilizovať a meniť. Rešpektujte vek uvedený na obale i mieru opotrebovanosti cumľa. Okrem samotného cumlíka je vhodné zaobstarať si nielen klip s retiazkou, aby ste ho nestratili, ale i puzdro, aby sa vám pri cestovaní nezašpinil.