Ako správne kúpať bábätko?

Bezpečný a príjemný detský kúpeľ by mal mať svoje zásady a kroky – poznáte ich?

Maličké bábätko nemusíte umývať každý deň, stačí obdeň, alebo napríklad len dvakrát týždenne. Pozor by ste si však mali dať na miesta, ktoré by sa mohli zapariť – každý deň umývajte záhyby, krk a miesto pod plienkou. Práve pri nich by nedostatočnou hygienou mohlo prísť k nepríjemnému začervenaniu.

Ak však na každodennom kúpaní trváte, je vhodnejšie neumývať bábätko každý deň mydlom, postačí vám voda, ktorá nezaťažuje citlivú detskú pokožku.

kupel-babatko

 

Nepodceňujte samotnú prípravu na kúpanie

Dobre si naplánujte čas kúpania, bábätko by nemalo byť priveľmi unavené. Neodporúča sa kúpať ho až po večernom kŕmení, lepšie je ho šetrne umyť pred večerou. Pred tým, ako sa do kúpania pustíte, všetko si starostlivo pripravte. Od kúpeľa nikdy nikam neodbiehajte, bábätko nesmiete nechať ani na okamih samo!

Na čo si dajte pozor, je teplota. Nielen v miestnosti by malo byť príjemne teplo, dôležitá je najmä teplota vody. Tú je najlepšie „namiešať“ pomocou detského teplomera do vody. Odporúčaná teplota kúpeľa sa u malých dojčiat pohybuje okolo 36 stupňov, teplota vzduchu okolo 22 – 24 stupňov.

Mnohým bábätkám spočiatku vyhovuje malá vanička alebo kúpacie vedierko, ktoré ponúka tesnejší bezpečný priestor. V ponuke sú vaničky doslova od výmyslu sveta – skladacie kúsky so stojanmi, umývacie misy, ergonomické vaničky a nafukovacie typy vaničiek. Aby nedošlo k pošmyknutiu bábätka, môžete použiť kúpacie sedadlo alebo ležadlo či špeciálnu protišmykovú podložku.

Vody stačí málo, cca 10 cm. Aby ste mali lepší prístup k vaničke, poslúži vám praktický stojan, na ktorý vaničku umiestnite.

kupanie-babatka

Hurá, do vody!

Bábätko položte do vody pomaly, bez toho, aby ste v ňom vzbudzovali pocit pádu do voľného priestoru. Dieťatku sa prihovárajte, aby sa cítilo príjemne, môžete mu aj spievať alebo ho potešiť riekankami. Na umývanie používajte výhradne umývacie prostriedky pre dojčatá, tie by spočiatku nemali obsahovať mydlo, parfum, farbivá, silikóny ani parabény. Nemusíte ho mydliť od hlavy po päty, stačí naniesť prípravok len na miesta, ktoré sa zvyknú potiť.

A ako na samotné kúpanie? Jednou rukou dieťa umývajte, druhou mu pridržiavajte a istite hlavičku. Nikdy neumývajte celé dieťa rovnakou hubkou alebo žinkou. Vyhraďte si jednu na citlivú pokožku tváre a druhú na telo. Samozrejme, môžete dieťatko umývať aj bez žinky alebo hubky. Genitálie umývajte vždy smerom ku konečníku, nikdy nie naopak!

Bábätko starostlivo opláchnite, na pokožke nesmie ostať pena ani sprchový gél. Kúpeľ by vzhľadom k jemnej detskej pokožke nemal trvať dlhšie ako 5 až 7 minút, najlepšie je stihnúť dieťa umyť do desiatich minút.

Keď je po očiste, môžete ho zabaliť do jemnej detskej osušky a na prebaľovacom pulte ho šetrne osušiť. Vyvarujte sa silnému treniu, skôr nechajte vlhkosť vsiaknuť do savého uteráka. Nikdy bábätko kvôli bezpečnosti nekúpte so starším súrodencom!