Ako vybrať tú správnu odsávačku na mlieko?

Odsávačka mlieka je pre mnohé mamy nevyhnutnosť. Nikdy ju však nekupujte pred pôrodom. Neviete, ako u vás dojčenie prebiehať a práve okolnosti dojčenia sú pri výbere najlepšej odsávačky materského mlieka prioritné.

S čím všetkým vám odsávačka mlieka pomôže?

Krátko po pôrode môžu mať niektoré mamičky problém s rozbehnutím laktácie. Práve tu pomôže odsávačka! Stimuluje tvorbu mlieka nielen v prípade, že ste rodili cisárskym rezom alebo sa bábätko narodilo predčasne a vy ho nemôžete dojčiť. Vo všeobecnosti zvyšuje tvorbu mlieka a pomôže aj vtedy, ak si potrebujete urobiť zásoby mlieka na dobu, kedy nebudete môcť dojčiť alebo máte jednoducho “len” plné prsníky mlieka.

odsavacka-mlieka-avent-kociky.sk

Ručná odsávačka je lacná a ľahká

Vyhnite sa tým z druhej ruky, nikdy presne nepoznáte históriu odsávačky, ani jej aktuálny výkon. Nezabudnite, že ide o intímnu pomôcku, ktorá môže prenášať choroby a baktérie. Pri malom dieťati extrémne nežiadúci stav! Vo všeobecnosti si môžete vybrať medzi ručnými – mechanickými odsávačkami a elektrickými. Manuálne odsávačky sú vhodné pre mamičky, ktoré s tvorbou mlieka nemajú žiadny problém a ide im skôr o uľavenie pred alebo po dojčení. Je vhodná na občasné použitie. Aké sú jej výhody? Je cenovo dostupná a má nízku hmotnosť, vďaka čomu ju môžete vziať naozaj kamkoľvek so sebou. Odsávanie nie je hlučné a deje sa pomocou piestu, páčky alebo balónika. Páková odsávačka mlieka môže byť jednofázová a dvojfázová.

Elektrická odsávačka je efektívnejšia

Ocenia ju predovšetkým mamičky, ktoré majú veľa mlieka a potrebujú ho uvoľniť aj niekoľkokrát denne. Elektrické odsávačky sú drahšie ako tie mechanické, je však možné si ich prenajať. Ak sa rozhodnete elektrickú odsávačku, vyberte si takú, ktorej môžete nastaviť intenzitu i rýchlosť odsávania.mechanická-a-elektronická-odsávačka-na-mlieko-kociky.sk

Jednofázovú či dvojfázovú odsávačku?

Jednofázové odsávačky sú pre mamy, ktorým sa mlieko tvorí bezproblémovo. Tento typ odsávačky umožňuje reguláciu vákua, ktoré sa stará o odsávanie mlieka. Výhodou je, že ho viete nastaviť tak, aby ste sa počas tejto činnosti cítili čo najpohodlnejšie. Dvojfázové odsávačky najviac ocenia ženy, ktoré potrebujú po pôrode laktáciu rozbehnúť. Prečo? Dvojfázové odsávačky dôveryhodne napodobňujú spôsob dojčenia bábätka. Odsávanie prebieha vo fáze stimulačnej a laktačnej. Dvojfázová odsávačka mlieka je veľmi šetrná k bradavke, dvorcu i prsnému tkanivu, takže je ideálna na viacnásobné denné odsávanie prsníkov.

O každý typ odsávačky sa musíte starať. Ako?

Vždy po odsávaní prístroj poriadne umyte, aby v ňom mlieko neuschlo. Odsávačku mlieka rozoberte na všetky časti a každú z nich dôkladne umyte teplou vodou. Nezabudnite časti, ktoré môžete sterilizovať, poriadne vyvariť. Stačí vám 3 až 5 minút. Po vyvarení ich nechajte voľne uschnúť. Elektrické časti ako adaptér a motorček sa nečistia.

Zhrnuli sme pre vás fakty

Ak budete od bábätka preč len príležitostne a s tvorbou mlieka nemáte problém, postačí vám ručná odsávačka, no ak potrebujete šetriť čas, zvoľte radšej elektrickú odsávačku, niektoré modely vám umožnia aj odsávanie z oboch pŕs naraz. Tento typ odsávačky pomáha stimulovať produkciu mlieka a zároveň ním skrátite čas odsávania o viac ako polovicu. Nezabudnite však, každej mamičke vyhovuje niečo iné, preto zvážte všetky pre a proti a podľa toho si vyberte najvhodnejší typ pre vás. V ponuke máme rôzne typy a značky ručných i elektrických odsávačiek tej najvyššej kvality.