ISOFIX vám zjednoduší používanie autosedačky: Aký druh je vhodný práve pre vás?

Určite sa vám už dostal do uší pojem ISOFIX. O čo pri ňom ide a s čím vám pomôže?

ISOFIX  je normovaný spôsob pripevnenia detskej autosedačky k automobilu. Tento prefíkaný vynález sa skladá z dvoch pevne ukotvených úchytiek na vozidle, pripevnených pevne k jeho karosérii. Detská autosedačka je tiež vybavená dvomi časťami, ktoré zapadajú do úchytiek na vozidle. Obrovské plus? Autosedačka je vďaka tomuto systému oveľa stabilnejšia. Namiesto upevnenia pomocou pásov ju ľahko „nasadíte“ alebo vyberiete z auta kedykoľvek potrebujete. Rýchlo a jednoducho!

dieta-v-autosedacke

Vývoj autosedačiek napreduje

V dnešnej dobe sú autosedačky povinným vybavením všetkých automobilov, v ktorých sa vozia deti. Kedysi sa však bezpečnosť malých pasažierov príliš neriešila. Boom autosedačiek a celkovo, bezpečnosti pri preprave detí, nastal až v osemdesiatych rokoch v Amerike. Od „západniarov“ ho okopíroval aj zvyšok sveta, našťastie.

V súčasnosti sú už systémy sedačiek dôkladne testované a ich vývoj sa ženie vpred míľovými krokmi. Súčasťou tohto vývoja je aj systém ISOFIX. Kým dnes je bezpečnosť na prvom mieste, prvé autosedačky sa vešali zozadu na sedačku vodiča či spolujazdca. Išlo o látkové sedáky bez akéhokoľvek pripútania.

V roku 1962 boli vynájdené prvé systémy využívajúce bezpečnostné pásy aj pre deti. Postupne sa však začalo „pritvrdzovať“, prichádzali stále nové zákony a nariadenia, ktorými sa výrobcovia detských sedačiek museli riadiť. Výsledok? Dnešné autosedačky sú na špičkovej úrovni, vybavené dômyselnými systémami a mnohokrát testované.

Perfektným bezpečnostným prvkom súčasnosti je aj päťbodový bezpečnostný pás. Pri ňom však bezpečnosť nekončí, každý rok prichádzajú výrobcovia autosedačiek s technologickými novinkami, aby poskytovali deťom tú najvyššiu možnú ochranu počas jazdy.

Ak si idete kupovať autosedačku, stavte na kvalitu. Ak si vyberiete autosedačku s označením i-Size, môžete si byť istí, že ju budete vedieť pomocou isofixových konektorov jednoducho inštalovať do auta, ISOFIX systém je totiž súčasťou týchto obľúbených detských sedačiek.

bezpecne-autosedacky

Zorientujte sa v druhoch ISOFIX-u

1. Polo – univerzálny systém ISOFIX - môžete ho nájsť aj pod názvom semi – universal, udržuje autosedačku so základňou v rovnej polohe a obvykle sa využíva pri „vajíčkach“ 0+ a 1.

2. Špecifický systém ISOFIX  vyhovuje len určitým automobilom, ktoré uvádza návod. Tento systém nepoužíva tretí kotviaci bod.

3. Univerzálny systém ISOFIX má trojbodový systém úchytu pre autosedačky skupiny 1 a 2/3, vajíčka ním neuchytíte.