Zásady dojčenia: Ako by malo prebiehať a prečo je také dôležité?

V prvých mesiacoch života je materské mlieko pre deti úplne zásadné. Obsahuje všetky dôležité živiny, vitamíny i minerály a posilňuje obranyschopnosť organizmu. Dojčenie je tou najlepšou a najdostupnejšou formou výživy. Ako správne dojčiť?

Materské mlieko je pre dieťa cenným zdrojom bielkovín, tukov, vápnika a vitamínov. Vďaka svojmu zloženiu sa podieľa na budovaní imunity a znižuje výskyt alergií a infekcií. Dieťaťu poskytuje dostatočný zdroj energie a vyvážený prísun všetkých potrebných živín, ide preto o najlepšiu stravu, ktorú môžete svojmu dieťaťu ponúknuť. Dojčené dieťa je v neskoršom veku lepšie chránené pred obezitou, zubným kazom, cukrovkou, alergiami a rôznymi druhmi infekcií. Dojčenie má veľmi pozitívny vplyv na budovanie vzťahu medzi matkou a dieťaťom, vzniká medzi nimi obrovské citové puto. Sú desiatky dôvodov, prečo je dojčenie tým najlepším, čo môžete pre vášho drobčeka urobiť.

jumpstory-download20200929-090004

Správna technika je pre laktáciu nevyhnutná

Tvorba materského mlieka – nástup laktácie je proces, ktorý je ovplyvnený hormónmi oxytocínom a prolaktínom. Pre úspešné spustenie laktácie je dôležitý kontakt matky s dieťaťom a včasné priloženie dieťaťa k prsníku. Ihneď po pôrode je nutné položiť novorodenca matke na holé brucho alebo na hrudník. Behom hodiny by malo prísť k prvému prisatiu a prvému dojčeniu telo na telo. A aká má byť technika prisatia? Dieťatko musí mať ústa na úrovni bradavky. Sací a hľadací reflex vyvoláte prechádzaním bradavky cez ústa novorodenca. Dieťa by však nemalo prisať len bradavku, ale aj časť dvorca. Stáva sa, že prvé prisatie neprebieha ideálne, no dôležité je nevzdávať sa. Laktáciu sa vám môže podariť rozbehnúť aj niekoľko týždňov po pôrode. Správnu techniku dojčenia vám v pôrodnici vysvetlí a ukáže sestrička alebo priamo laktačná poradkyňa. Mala by vás tiež oboznámiť s niekoľkými možnými dojčiacich polohami a vysvetliť držanie dieťaťa i prsníka. Počas dojčenia by mamička ani dieťa nemali byť rušené, je dobré, keď prebieha v pokoji. Mamička pri dojčení nesmie pociťovať bolesť ani napätie, zvolí si polohu, ktorá jej vyhovuje najviac. Odporúča sa dojčenie v ľahu na boku, no postupne môžete vyskúšať aj iné polohy a spôsoby. Dojčiaci vankúš vám môže uľahčiť dojčenie, skúste ho!

Ako často dojčiť?

Obvykle mamičky začínajú dvoj až trojhodinovým intervalom dojčenia z oboch prsníkov, neskôr sa interval upraví na troj až štvorhodinový dojčením z jedného prsníka. Ak viete, že vám po dojčení v prsníku zostalo mlieko, pokúste sa ho odstriekať. Potrebujete dieťatko prikŕmiť? Použite vlastné odsaté mlieko! Správna technika dojčenia je základom úspešnej laktácie. Ak potrebujete poradiť alebo pomôcť, obráťte sa na laktačnú poradkyňu. Ak máte pocit, že sa vám tvorí málo mlieka, skúste sa zamerať na to, ako tvorbu podporiť. Na trhu sú rôzne homeopatiká i čaje, ktoré dokážu tvorbu mlieka zvýšiť. Strava pri dojčení by mala byť pestrá a musí obsahovať všetky potrebné živiny a dôležité vitamíny, nakoľko jedálniček ovplyvňuje zloženie a produkciu materského mlieka. Najdôležitejší je však dostatočný pitný režim.

vyvážená-strava-pri-dojčení-kociky.sk

Dojčením sa mamičky rýchlejšie zotavia

Vďaka dojčeniu dochádza k uvoľňovaniu oxytocínu, ktorý má za následok sťahovanie maternice. Veľkým benefitom je, že pomáha mamičkám s rýchlejším návratom do stavu pred otehotnením a počas prvého roka ich zbavuje tukov nadobudnutých v tehotenstve. Oxytocín má vplyv nielen na zhadzovanie popôrodných tukov, ale čo je najlepšie, vplýva aj na psychickú pohodu mamičky.

Ako dlho dieťa dojčiť?

Je to len a len na vás! Nenechajte si hovoriť do otázky, ako dlho dojčiť, je to len vaša osobná vec a záleží len od vás, či budete bábätko dojčiť niekoľko mesiacov alebo tri roky. Každé dieťa má svoje individuálne potreby a prejavy. Spoľahnite sa na vlastnú intuíciu a rady, ktoré sa na vás hrnú z každej strany, si vypočujte, no konajte vždy tak, aby vám a dieťatku bolo najlepšie. Vy samy poznáte svoje bábätko najviac a viete najlepšie odhadnúť jeho zvyky a potreby.