Ako obliecť dieťatko na jeseň? Osvojte si jedno základné pravidlo!

Je tu jeseň, o tom niet pochýb. Často prší, rána sú citeľne chladnejšie a ani počas dňa slnko už tak nehreje. Nastalo obdobie, ktoré mnohé mamičky nemajú rady kvôli náročnejšiemu obliekaniu detí. Čím by ste sa mali na jeseň riadiť?

Opäť bundy, čiapky, šály, vesty... Ako dieťa správne obliekať, keď je vonku nečas, mokro a veterno, no ešte nemrzne? Je dôležité uvedomiť si, že na jeseň rozhodne nie je potrebné obliekať deti ako keby bolo vonku pod nulou. Malé deti nemajú ešte plne vyvinutú schopnosť termoregulácie, to však znamená, že tak ako môžu prechladnúť, môžu sa aj ľahšie a rýchlo spotiť, čo býva prvým krokom k prechladnutiu. Na ktoré detské kúsky by ste rozhodne mali staviť a ktoré ešte zo skrine nevyťahovať?

ako-obliecť-dieťatko-na-jeseň-kociky.sk

Tenké čiapky a „cibuľové“ pravidlo

V jesenných sychravých dňoch stavte na čiapky z tenšieho materiálu, ktoré zakrývajú citlivé detské ušká. Vietor na jeseň nie je ničím výnimočným a uši by ste pred ním mali chrániť. Pokiaľ ide o zásady správnej tepelnej izolácie, vždy je lepšie obliecť deťom viac tenkých vrstiev ako jednu hrubú, platí takzvané cibuľové pravidlo. Ako spoznáte, že máte dieťa správne oblečené? Riadiť sa podľa základného pravidla, ktoré hovorí o pridaní jednej vrstvy oproti dospelému, je málo. Nemá zmysel „testovať“ ani teplotu ručičiek a nožičiek, ktoré väčšinou nie sú dostatočne prekrvené, preto sú studené, aj keď je dieťaťu príjemne. Siahnite radšej na zátylok či nos, ktorý vám spoľahlivo naznačí, ako sa dieťa cíti. Horúci a vlhký zátylok znamená jednu vrstvu ubrať, studený zas jednu vrstvu pridať.

Detská bielizeň a nepremokavé topánky sú základ

Alfou a omegou je kvalitná detská bielizeň, môže byť aj termo. Vhodné sú aj prírodné materiály, ako napríklad bavlna, bambus, konope či merinovlna. Prvá vrstva oblečenia má za úlohu odvádzať pot a udržiavať teplo, nasleduje medzivrstva, ktorej funkciou je tepelne izolovať a nakoniec priedušná vrstva odolná proti vode a vetru. Rozmenené na drobné: po bielizni môžete dieťatku obliecť mikinku alebo sveter, ktorý sa hodí zaobstarať vo viacerých hrúbkach, aby ste sa mohli ľahšie prispôsobiť aktuálnym teplotám. Akonáhle sa ochladí, oblečte dieťatku ako tretiu vrstvu bundu alebo kombinézu. Nezabudnite ani na rukavičky a detské teplé ponožky. Ak vaše dieťatko už chodí, topánky by mali byť pevné a nepremokavé, nemusia však byť s chlpatou vložkou, aby sa nohy zbytočne nepotili. Bundy a vrchné vrstvy oblečenia by mali predovšetkým brániť presakovaniu vody a chrániť pred vetrom.

obliekanie-dieťatka-počas-jesene-kociky-sk

Obliekanie sa odvíja aj od detských aktivít

To, čo dieťatku oblečiete, závisí aj na tom, čomu sa spolu idete venovať. Striedanie aktivít si vyžaduje zmenu oblečenia a obuvi. Inak oblečiete bábätko v kočíku a inak väčšie dieťa, ktoré už samo behá. Aktívne dieťa je vhodné obliecť rovnako ako seba, teplé vrstvy navyše často vedú k zbytočnému prehriatiu, ktoré je potom pôvodcom prechladnutia. Viac oblečenia bude potrebovať dieťa, ktoré trávi všetok čas v kočíku. Existuje však jedno nepísané pravidlo – ak dieťa obliekate primerane, chránite ho pred typickými chorobami jesene a učíte ho správnemu vrstveniu oblečenia.