Všetko o prebaľovaní novorodenca: Ako vybrať najvhodnejšie plienky?

Detských plienok nájdete na trhu desiatky, čo je na jednej strane skvelé, no môže to byť najmä pre prvorodičky aj mätúce. A ktoré sú najlepšie? Nepozerajte na značky, všímajte si, ako na plienky dieťatko reaguje. 

Výber plienok sa môže zdať náročný, no nie je to tak. Odskúšajte viaceré a sledujte, či bábätku vyhovujú. Nie je všetko len o značkách, často aj relatívne „neznačkové“ plienky dokážu dieťa udržať v suchu bez toho, aby ste reklamy na ne vídali denne. Dôležité je zamerať sa na podstatné detaily. Ak ich spĺňajú, značka nehrá rolu. Na čo by ste mali dbať najviac?

detske-plienky

Podľa čoho plienky vyberať?

  1. Plienky by nemali pretiecť

Sledujte ochranu proti pretečeniu. Je mimoriadne dôležitá najmä v noci. Verte, že vieme, o čom hovoríme. Prebaľovať novorodenca počas spánku alebo ho dokonca budiť, je nezmysel. Všímajte si absorpčnú schopnosť plienok. Udržia moč vo vnútri, aj keď je plienka už „na prasknutie“? Je moč vlhký alebo sa mení na štrukturovanú hmotu? Podstatné sú aj tieto detaily, pre komfort dieťaťa sú takpovediac rozhodujúce. Vyberte a používajte to, čo mu vyhovuje najviac. 

  1. Pohodlnosť je základ

Komfort pre detský zadoček je alfou a omegou spokojnosti vašej ratolesti. Drobcovi by materiál plienky mal dokonale vyhovovať, nemal by ho dráždiť ani mu spôsobovať alergické reakcie. Ak sa tak udeje, prípadne sa dieťaťu začnú tvoriť z plienok vyrážky, mali by ste asi zvoliť iný druh. Testovaním to zistíte najlepšie. 

  1. Plienky by mali mať odolnú pásku

Prečo? Udrží plienku na mieste, aj keď máte doma hyperaktívne dieťa. Silná páska je základom stability, a tá je zase základom komfortu. 

  1. Vyberajte vždy adekvátnu veľkosť

Ak nevyberiete správnu veľkosť plienky, očakávajte, že dieťaťu nebude plienka sedieť, môže mu okrem nepohodlia spôsobiť aj únik moču. A to je presne to, čo nechcete!

ako-prebalovat

Zvážte, či rozhoduje kvalita alebo cena

Nie vždy na všetkom ušetríte v tom pravom zmysle slova. Nie všetky lacnejšie produkty totiž plnia svoj účel na sto percent. Ak hovoríme o detských plienkach, lacnejšie typy mnohokrát meníte oveľa častejšie ako tie drahšie, takže vás koniec koncov vyjdú drahšie alebo rovnako, no s väčším úsilím. Nie je to však pravidlo, všímajte si, ako na každé plienky dieťa reaguje.

Látkové plienky sú ekologické, ale...

Darmo sa bavíme len o jednorazových plienkach, keď vám nevyhovujú alebo ich jednoducho nechcete používať. Bavlnené plienky sú príjemnejšie k pokožke, šetria životné prostredie a sú odporúčané aj pediatrami. Mokrá látková plienka vraj dieťa skôr naučí aj na nočník. Každopádne však nie sú maximálne pohodlným riešením a tiež ich musíte často prať, žehliť a „ťahať“ aj špinavé so sebou.

Počúvajte, čo hovoria ostatní, zariaďte sa však podľa seba

Pri výbere vhodných plienok pre dieťa nie je na škodu poradiť sa so známymi, vypočuť si ich tipy a skúsenosti. Nemusíte ich však brať ako jasné riešenie, pretože každé dieťa je iné. To, čo vyhovuje Jankinej Miške nemusí vyhovovať vášmu Peťkovi. Inak povedané, opierajte sa o vlastné dojmy a pocity vášho dieťaťa. Ak je spokojné, nie je čo riešiť. Aby bol tento stav dlhodobý, snažte sa predísť aj zapareninám, a to často výmenou plienok a používaním kvalitnej a vhodnej kozmetiky. Najviac sa osvedčili pasty s rybím tukom alebo krémy s oxidom zinočnatým.

Ako často prebaľovať novorodenca?

Bábätko minie za deň približne dvanásť plienok, nakoľko ciká dvadsaťkrát za deň. Nešetrite na plienkach, liečba zaparením je zložitejšia ako práca s častým prebaľovaním. Novorodenca sa odporúča prebaliť pred a po dojčení. Staršie deti spotrebujú menej plienok, nakoľko narastá schopnosť dieťaťa moč udržať. Aby ste mali lepšiu predstavu, ročné batoľa potrebuje denne približne šesť alebo sedem plienok.