Ležanie v rovine vs. korýtkové ležanie v športovom kočíku. Ktoré je pre dieťa vhodnejšie?

Čakáte bábätko a vyberáte kočík? Chcete len vaničku, alebo hneď kombináciu so športovou časťou či vajíčkom? Ponuka je veľmi veľká, nároky zákazníka vysoké, ale poďme upriamiť pozornosť hlavne na zdraviu prospešnosť pre malého používateľa kočíka.

 Trh a rôzne značky týka ponúkajú dve varianty športovej varianty kočíka. Polohovanie kočíka zo sedu až do roviny ľahu alebo korýtkové sedenie a ležanie v kočíku.

Ktorú variantu si zvoliť a kedy?

Dieťa približne prvých 6 mesiacov využíva vaničku, kde leží v úplnej rovine. Čo je veľmi dôležité pre zdravý vývoj chrbtice každého dieťaťa a nemalo by byť tomu inak ani počas noci v postieľke.

Pri prechode z vaničky na športovú časť je potrebné zvážiť dôležité faktory, ktoré sú pri každom dieťati veľmi subjektívne a na prvé miesto klásť dôraz na dieťa, nie dizajn samotného kočíka. Veľa ľudí nepozná rozdiel medzi týmito variantmi a hľadia skôr na to, ako kočík vyzerá ako na jeho funkčnosť.

Korýtkové sedenie a ležanie nie je dieťaťu prirodzené, i keď veľa ľudí si myslí, že deti v takej polohe boli i v prenatálnom období a v tej istej polohe môžu byť aj po narodení.  Žiaľ, nie je to tak. Dieťa už je na svete a jeho chrbtica sa naďalej vyvíja. Pre správny vývin potrebuje rovinu. Korýtkové sedenie a ležanie v kočíku je vraj vhodné pre deti trpiace na reflux, ale pri dôslednejšom zamyslení na reflux trpia deti najčastejšie vo veku od 0-5 mesiacov, kedy ležia vo vaničke. V tomto type kočíka nie je možné dieťa polohovať inak ako v polohe na chrbte, čo môže taktiež viesť k deformáciám hlavičky. Dieťa by sme nemali v prvých mesiacoch nechávať dlho ani v autosedačke, pretože tu je tiež riziko zležania hlávky. 

Názor lekára

Na internete nájdete neúrekom informácií na rôzne témy, ale práve táto je stále slabo podchytená a nikde nie je podložená tvrdením lekárov a odborníkov zo Slovenska. Preto sme sa pýtali tam, kde sa ortopédii venujú v dennej praxi.

Na spánok je vždy lepšia poloha v rovine (ani nám sa nespí dobre v autobuse v sede). Dieťatko len veľmi krátku dobu zostáva v polohe do akej ho uložia, potom sa spontánne v spánku polohuje do polohy jemu príjemnej – a to v „korýtku“ nemôže. Korýtkové sedenie je založené na fyziologickej polohe – intrauterinne, ktoré je vhodná na presuny, ale nie na spánok. Iný prípad sú ale deti s refluxom, kde „korýtková“ poloha je nutná pre reflux.” hovorí MUDr. Eva Gerincová zo Špecializovanej nemocnice pre ortopedickú protetiku v Bratislave.

Možno by veľakrát stačilo jednoducho sa zamyslieť, ako by sa v korýtku ležalo vám. A na základe toho zvážiť pre a proti. Všetko je vec názoru a akéhosi presvedčenia každého z nás. Ak ste ale doteraz nemali potrebné informácie a nevedeli sa správne rozhodnúť, veríme, že teraz bude pre vás výber kočíka oveľa jednoduchší.