Ako vybrať do kočíka vhodný fusak

Aj vy sa každý rok nástupom chladnejšieho počasia zamýšľate, kedy dať dieťa do fusaku? Cieľom je, aby bábätku i staršiemu dieťaťu nebolo zima. Keď sedí alebo spí a nehýbe sa, na dotyk zimy bude ešte háklivejšie, a preto ho treba dať do kočíka radšej skôr, ako vaša suseda zhíkne, kde má drobček šálik.

Aký fusak je najlepší? Všetko závisí od počasia

Na trhu je množstvo fusakov. Jedny sú univerzálne, vhodné pre všetky typy kočíkov, hlboké vaničky, športové kočíky i „golfáče“. No potom sú tu fusaky navrhnuté pre konkrétne modely kočíka. Nejde o nijaký výmysel výrobcu, ale skôr o pohodlie mamičiek. Keďže do športového a golfového kočíka je nutné fusak pripevniť prostredníctvom bezpečnostných pásov kočíka, čo vie byť niekedy poriadna veda zvlášť pre mamičky, ktoré radšej spravia uzol, ako sa majú trápiť s nastavením dĺžky pásov, je len vítané, ak má fusak otvory presne na miestach, kde sú potrebné. Možno si poviete, načo dieťa zapásať, no tak by sa mohlo veľmi ľahko stať, že sa vám dieťatko z kočíka vygúľa aj spolu s fusakom, len čo na chodníku zbadá pekný list alebo sa otočí za milým vtáčikom. 

Na otázku, ako dať dieťa do športového kočíka, je teda odpoveď jednoznačná – jedine s bezpečnostným pásom. Výnimku tvoria prípady, ak viete, že dieťa bude iba spať a rýchlo spozorujete, že sa zobudilo. Mimochodom, hrejivý fusak využijete aj v prípade, že dieťa posadíte na sane. :) 

Aké materiálové prevedenie fusaku voliť?

Kým je príjemná jeseň, postačí aj flaušový fusak, ktorý skvelo nahradí deku. Jeho výhodou je, že ho na rozdiel od deky neodfúkne vietor a neodhalia sa nožičky dieťatka. To je vo fusaku zazipsované, a tak studený vzduch nemá šancu. Samozrejme, aj do fusaku treba drobčeka dobre obliecť. Kabátik, šál a čiapka sú nutnosťou.  

V momente, keď jesenný kabát vymeníte za zimnú verziu, je potrebné prispôsobiť aj fusak. Medzi mamičkami sú najobľúbenejšie zimné fusaky s kožušinou, pretože poskytujú naozaj veľký tepelný komfort. Ich nevýhodou je azda ich trochu ťažšia údržba, pretože kožušinu len tak do práčky hodiť nemôžete. Preto však existujú čistiarne! Ak znečistenie nie je veľké (lebo ste bábätko naučili v kočíku nepapať), fusak ľahko očistíte namočením do čistej vody. Zimný fusak s kožušinou je hrejivý a štýlový, no netreba sa báť ani iných alternatív, napríklad fusakov s perovou výplňou alebo mäkkých prešívaných fusakov, ktoré je možné prať v práčke. 

zimny-fusak-easygrow

To, aký fusak je najlepší, zistí každá mamička na základe vlastných skúseností. Niekomu môže napr. prekážať autentický zápach zimného fusaku s kožušinou, iný má predsudky voči perovému fusaku kvôli možnej alergii...

Ako obliecť bábätko do fusaku, aby mu nebolo zima/teplo

Kedy dať dieťa do fusaku? Už pri 15 stupňoch Celzia ho pokojne vytiahnite zo skrine, určite sa na vás nikto na ulici nepozrie začudovane. Pri vyšších teplotách využijete tenšie fusaky, pri nižších hrubšie. To, ako vybrať fusak do kočíka, určite ovplyvňuje aj jeho dizajn. Nejde vždy len o farbu a materiálové prevedenie, ale napr. aj o to, či má fusak kapucňu a dá sa zapnúť tak, aby v ňom dieťatko ležalo ako v perinke.

Keď kočík odkladáte vonku (na balkóne, na terase, v garáži), je dobré fusak pár minút pred použitím umiestniť na teplom mieste, aby sa dobre prehrial. Obliecť bábätko do fusaku je tak trochu ruleta, ale vaše dieťatko vám zaiste aj samo prezradí, či sa cíti vonku dobre. Keď to s oblečením preženiete, maličké bude spotené alebo sa môže vyhádzať. Preto je dobré oblečenie vrstviť. Keď sa vám zdá, že je dieťatko nespokojné, zájdite s ním do tepla a overte si, či sa vo fusaku nezačalo potiť. Stačí už len pridať alebo odstrániť svetrík. Ak má dieťatko studený zátylok alebo nos, je to signál, že treba ísť domov.

Ako dieťa zabaliť do fusaku?

To záleží od toho, či bude spať alebo pozorovať prírodu. Pri spánku je dobré skryť ramienka dnu, aby maličkému nebolo zima na ruky. Ak však bude bdelé, určite bude chcieť veselo zametať rukami, všeličo vám ukazovať alebo sa hrať. Preto mu ručičky nechajte z fusaku trčať. Ak je dobre oblečené, nebude mu zima, zahreje ho aj pohyb vrchnej časti tela či vlastný smiech.