Ako na prvé kúpanie bábätka vo vaničke?

Sú názory, že dieťatko sa má kúpať každý deň, pretože miluje vodu a rituály, no potom je tu skupina ľudí, ktorí hovoria, aby sme to s kúpaním počas prvých dní života bábätka nepreháňali, pretože pokožka je potiahnutá ochranným filmom. Tak či onak, detskú vaničku raz budete musieť použiť, preto sa pozrime na to, aké máte možnosti a ako treba pri kúpaní drobčeka postupovať.

Detské vaničky od výmyslu sveta

Detská vanička je neoddeliteľnou súčasťou výbavy pre bábätko. Ešte kým prídete z pôrodnice, premyslite si, koľko miesta jej môžete obetovať. Niekomu vyjde miesto na vaničku aj so stojanom, inému postačí klasická plastová vanička, ktorú bude používať vo vani, v sprchovom kúte alebo kdekoľvek, kam ju umiestni. Detských vaničiek je množstvo typov, jedny sú dlhé, ďalšie zasa tvarovo pripomínajú vedierko, jedny obsahujú ergonomicky tvarovanú opierku chrbta, v druhých musíte dieťatko pridržiavať, a potom sú tu vaničky, ktoré obsahujú praktický uzáver na vypúšťanie vody, teda sa s nimi nemusíte naťahovať. K vaničkám je, samozrejme, možné dokúpiť množstvo príslušenstva, počnúc od operadiel, cez sedadlá, až po rôzne poličky na kozmetiku či hračky. Toto príslušenstvo sa dá rovnako dobre využiť, aj keď bábätko kúpete vo vani, no vzhľadom na bezpečnosť dieťatka je dobré myslieť aj na protišmykové podložky do vane zabraňujúce pošmyknutiu. Vždy však platí zásada, aby sme dieťatko nenechávali vo vode bez dozoru.

bábätko-vo-vaničke-kociky.sk

Vo vaničke ako rybka v mori

Drobné polmetrové telíčko s vystrašenými očkami sa neraz bojí uchopiť do rúk aj matka, no všetko chce prax. Ešte počas pobytu v pôrodnici vám detské sestry ukážu, ako sa bábätko kúpe, a mnohé vás to nechajú aj vyskúšať, aby vás upozornili, ako bezpečne manipulovať s krehkým detským telíčkom. Nie je to žiadna veda. Dieťatko si uložíte tak, aby malo hlavičku po vašej ľavej ruke. Ňou chytíte jeho ľavé rameno tak, aby ste zároveň predlaktím podopierali hlavičku, a pravou rukou uchopíte zadoček alebo pravé stehienko dieťatka. Takto ho bezpečne presuniete nielen do detskej vaničky. Ako drobčeka vložiť do vaničky? Čo odborník, to iná rada, mnohé sestričky kladú dieťa do vody nahé, no sú tu aj také, čo ho predtým zabalia do bavlnenej plienky a až vo vode ho odbalia. Každá mamička zistí, čo jej bábätku vyhovuje. Deti milujú čľapotanie vo vaničke. Vaša úloha je postarať sa o to, aby bola voda príjemne teplá (36,5 °C). Dieťatko by malo byť vo vode dostatočne ponorené, aby sa cítilo ako v maminkinom brušku. A keďže počas kúpania sú deti mimoriadne vnímavé, v miestnosti by malo byť dostatočné svetlo a aj rodič by mal túto chvíľu využiť, aby stimuloval zmysly svojho drobčeka – spievaním, rozprávaním, ukazovaním na predmety alebo obrázky.

dieťatko-sa-kúpe-kociky.sk

Správna technika, správna detská vanička

Dieťatko by sa malo kúpať v čistej vode, príp. s využitím detských olejov alebo mydiel, či v prípade podráždenej pokožky (potničky, kožná reakcia na prací prášok) v roztoku s hypermangánom. Najskôr umývame hlavičku, vlásky a tvár, za uškami, potom prechádzame ku krku, k pazuškám atď. Keď je spredu bábätko umyté, presunieme si ho do pravej ruky tak, že dieťatko vo vode kľačí a pravou rukou držíme jeho ľavé rameno. Následne umyjeme zadnú časť telíčka. Po kúpaní dieťatko zabalíme do jemnej osušky a v prvých dňoch nemusíme ničím natierať, aj keď sa pokožka bábätka začína odlupovať. Kvalitou je dobrá, len si zvyká na nové prostredie. Ak vám dieťatko pri kúpaní plače, možno ho len treba nakŕmiť ešte pred očistným rituálom. Pozorujete, že miesto toho, aby bábätko ihneď po kúpaní zaspalo, ostáva oveľa živšie? Buď začnete kúpať o niečo skôr, alebo si kúpací rituál vo vaničke premiestnite na ráno, keď vám čulosť bábätka nebude prekážať. Kúpanie jednoducho musí byť zábavné!