Ako polohovať bábätko?

V prvých mesiacoch života bábätko väčšinu dňa prespí v polohe na chrbáte, ktorá znižuje riziko syndrómu náhleho úmrtia. Avšak, je takisto dôležité, aby novorodenec trávil každý deň určitú dobu na brušku. Prečo?

Polohovanie bábätka sa môže mnohým zdať ako alchýmia. Nie je to však nič zložité, dôležité je bábätko často klásť na bruško. Dôvod? Novorodenci majú veľmi slabé, ochabnuté šijové a ramenné svalstvo, takže nie sú schopní zdvihnúť a udržať hore hlavičku, práve preto by ste mali systematicky posilňovať tieto svaly. V polohe na brušku dieťa objavuje svet, učí sa zároveň udržiavať rovnováhu, trénuje koordináciu pohybov i svoju orientáciu.

akú-kozmetiku-použiť-pre-novorodenca-kociky.sk

Nebojte sa polohovať

Fázy, ktoré nasledujú po „obyčajnom ležaní“ si vyžadujú pevné svalstvo, práve ono je dôležité pre lezenie i sedenie a docielite ho v polohe na brušku. Tá navyše pomáha predchádzať tvarovým deformáciám hlavy dieťatka. Nebuďte na pochybách, väčšina bábätiek „pasenie koníkov“ miluje a postupne sa ho dožaduje. Čo musíte dodržať, je mať potomka stále na očiach. Polohu na brušku milujú aj detičky, ktoré trápia dojčenské koliky, pretože im dokážu viditeľne uľaviť. Kedy začať s polohovaním bábätka? Pokojne dieťatko ukladajte na bruško na pár minút už po príchode z pôrodnice. Skvelá je taktiež aj poloha „na tigríka“, pri ktorej dieťa nosíte na rukách bruškom opreté o predlaktia. A čo na polohovanie bábätka vravia odborníci? Na konci prvého mesiaca by malo dieťa tráviť v polohe na brušku hodinu denne.

polohovanie-bábätka-na-bruško-kociky.sk

Ako na správne polohovanie bábätka?

Vždy skúšajte polohovanie počas chvíľ kedy je dieťatko hore, nie je ospalé ani plačlivé, najlepšie počas prebaľovania a pred jedlom. Nikdy nie bezprostredne potom, čo sa naje. Stavte na pevnú podložku - hraciu deku, koberček alebo penové puzzle, skúste vynechať posteľ i gauč, ktoré mu neposkytujú dobrú stabilitu. Dieťa nedvíhajte, len ľahko prevráťte. Musí sa opierať o celé predlaktia paží a tie by mali byť v lakťoch ohnuté do pravého uhla. Predlaktie musí byť rovnobežné na šírku ramien, aby bola šija správne zapojená do vzpriamenia. Skúste dieťa motivovať zaujímavými hračkami, ktoré si získajú jeho pozornosť a bude hlavičku pekne dvíhať. Hrkálky, knihy a rôzne zvieratká sú tým pravým orechovým. Dbajte na to, aby ste hračky držali v úrovni alebo tesne nad úrovňou jeho očí, zhruba 25 až 30 cm od tváre. Zabezpečte, aby bolo dieťa pri dvíhaní hlavičky opreté o predlaktia, ťažisko sa musí nachádzať v oblasti panvy. Počas polohovania sa s dieťatkom rozprávajte, povzbudzujte ho a láskavo sa mu prihovárajte.