Rúškom chránite seba i ostatných: Koľko vydrží a ako ho nosiť?

Celý svet sa kvôli pandémii koronavírusu zahalil do rúšok všetkých možných druhov, materiálových prevedení, farieb a vzorov. Dôvod je jednoduchý – nosením rúšok chránime svoje okolie pred nebezpečnou kvapôčkovou nákazou a čiastočne aj seba pred vírusom.

Každým dňom stúpa počet nakazených. Môžete byť infikovaní bez toho, aby ste o tom vedeli, z čoho plynie, že môžete byť nevedomky roznášačmi COVID-19. Ak budú nosiť rúška na tvár všetci, koronavírus sa bude šíriť menej a ochrana populácie sa značne zvýši. Jednoducho povedané, nosenie rúšok je prejavom ohľaduplnosti a rešpektu voči ostatným a aktuálne tiež podmienkou pre vstup do predajní s potravinami, do rôznych úradov, bánk i zdravotníckych zariadení, a tiež pre cestovanie verejnou hromadnou dopravou.

žena-s-rúškou-nakupujúca-v-obchode-kociky.sk

Koľko rúško vydrží a ako dlho ho smiete používať?

Jednorázové rúška na tvár – chirurgické ochranné masky alebo náustky možno použiť na jednorazový účel, napríklad na cestu mestskou hromadnou dopravou, na nákup alebo počas vybavovania neodkladných úradných záležitostí. Treba mať však na mysli to, že fungujú iba kým sú suché, ich účinnosť klesá po zvlhnutí, teda približne za dve hodiny. Použité jednorazové rúško môžete vyhodiť do zmiešaného odpadu, prípadne spáliť. Po tomto úkone je nutné umyť si dôkladne ruky. Spoľahlivým alternatívnym riešením sú ochrané látkové rúška na tvár z husto tkanej stopercentnej bavlny, ktorých najväčšou výhodou je možnosť opakovaného použitia. Textília, z ktorej sú vyhotovené, znesie aj mnohonásobné vyváranie, no podľa odborníkov stačí pre „sterilizovanie“ rúška tkaninu prežehliť na najvyššom stupni, prípadne rúško vložiť do mikrovlnnej rúry a „prehrievať“ ho dve minúty pri najvyššom stupni.

detské-ochranné-rúško-na-tvár-kociky.sk

Ako maximalizujete jeho funkčnosť?

Čím viac vrstiev, tým dlhšia účinnosť. Najlepšie je zaobstarať si niekoľkovrstvové ochranné rúško, do ktorého je možné vkladať filter, svoju úlohu však plní rúško aj bez neho. Aby rúško dychom nevlhlo, môžete medzi ústa a rúško vložiť provizórne filtre - papierovú vreckovku alebo preložený toaletný papier, ktorý zadrží vlhkosť z dychu a rúško tak ostane dlhšie suché. Rúško je potrebné nasadiť tak, že okraje pritlačíme na tvár a počas celej doby nosenia sa ho nedotýkame. Snímame ho za šnúrky či gumičky a opäť si po tom dôkladne umyjeme ruky. Rúškom je vhodné vybaviť všetkých rodinných príslušníkov a nosiť ho vždy, keď opustíme domácnosť. Pre deti i dospelých máme pripravené pohodlné dvojvrstvové bavlnené rúška vo viacerých prevedeniach, ktoré môžete opakovane použiť a chrániť tak seba i ostatných. Vďaka univerzálnej veľkosti a tvaru sa prispôsobia akejkoľvek tvári. Buďme v týchto časoch zodpovední voči druhým a nepodceňujme úlohu rúšok, ktorých nosenie je počas celosvetovej epidémie nevyhnutné.