Ochráňte vaše dieťatko pred zimou!

Máte dilemu ako správne dieťa v zime obliecť? Deti na rozdiel od dospelých nemajú vyvinutú termoreguláciu, preto ich obliekaniu treba venovať náležitú pozornosť.

Oblečenie pre bábätká? Základom je vrstvenie

Alfou a omegou obliekania bábätka či dieťaťa predškolského i školského veku je systém takzvaného vrstvenia. Oblečenie, ktoré bábätku dávate v zime, by malo zahŕňať body, teplé dupačky, ponožky, svetrík či mikinu a teplú čiapočku s ochranou uší. Ak teploty dosahujú vysokých mínusových hodnôt, sú pre bábätká vhodné aj dve čiapky, prvá tenká bavlnená a druhá pletená. U bábätiek sú v tomto období samozrejmosťou rukavičky, šál, kombinéza a zateplené capačky. Ak máte dieťatko vyzbrojené spomínanými kúskami oblečenia, zabaľte ho do fusaku. Tých nájdete na trhu neúrekom, obľúbeným typom mamičiek je fusak s kožušinou. Pod ním by v kočíku mala byť ešte deka ako izolačná vrstva a pri teplotách pod nulou je dobré fusak prikryť ešte dekou. Teplý fusak a dobre zateplený kočík zaisťujú dieťaťu optimálnu ochranu pred chladom. Dobrou voľbou pre zimné prechádzky sú aj ergonomické nosiče alebo nosiace šatky.

ako-správne-obliecť-svoje-dieťa-kociky.sk

Ako staršie dieťa v zime ideálne obliecť?

Najdôležitejšia je prvá vrstva, je potrebné dbať na to, aby bol materiál príjemný, udržiaval teplo a odvádzal pot. Dnes už existujú špeciálne funkčné termoregulačné materiály, ktoré odvádzajú pot rýchlejšie a lepšie ako klasická bavlna. Druhá vrstva má za úlohu tepelne izolovať a preberať nadbytočnú vlhkosť tela z predchádzajúcej vrstvy. U starších volíme funkčné tričko, rolák či flisovú mikinu. Tretia vrstva chráni proti vplyvom počasia a udržuje telo dieťaťa v teple. Dôležité sú tiež ponožky, čiapky, rukavice a šál. U väčších detí nesmie chýbať ani nepremokavá obuv.

dieťa-v-zimnom-oblečení-kociky.sk

Kontrolujte priebežne, či bábätku nie je zima

Malé dieťa ešte nemá dokonale vyvinutú termoreguláciu. Napriek tomu, že mu je teplo, ruky i nohy môže mať studené. Čo môžete urobiť, aby ste preverili jeho stav? Kontrolujte mu zátylok. Ak je teplý, bábätko je dobre oblečené. Ak je však vlhký, bábätku je horúco a treba mu jednu vrstvu vyzliecť. Dieťa je potrebné kontrolovať pravidelne. Ak sa potí, dochádza k jeho prehriatiu a je náchylnejšie na prechladnutie. Avšak, dôležitejšie ako všeobecné rady, je sledovanie detských prejavov. Čo však nesmie chýbať, je detská čiapočka, tá patrí u bábätiek a malých detí k povinnej výbave! Počas chladných mesiacov je nutné tvár a ďalšie vystavované časti tela ochrániť špeciálnym krémom s UV faktorom. Nepodceňujte starostlivú prípravu na zimné prechádzky a užite si ich na maximum vďaka komfortnému oblečeniu pre bábätká a praktickému fusaku s kožušinou.