Bezpečnosť detí na prvom mieste: Na čo by ste mali myslieť „na cestách“?

Niet nad obozretnosť a dodržiavanie bezpečnostných zásad pri jazde na detských dopravných prostriedkoch akými sú odrážadlá, kolobežky, trojkolky či bicykle. Aj obyčajná jazda kočíkom by však mala byť pre dieťa bezpečná, cestovanie autom ani nehovoriac. Na ktoré doplnky by ste rozhodne nemali zabúdať pri každej vychádzke?

Každý, kto má dieťa, veľmi dobre vie, aké podstatné je postarať sa o jeho bezpečnosť. Výlety za dobrodružstvami sú plné nástrah, ktorým sa treba vyvarovať a vrátiť sa z výletov zdraví a bez akejkoľvek ujmy. S tým vám pomôžu detské bezpečnostné doplnky, na ktorých výbere by ste si mali dať záležať.

Ak vyrážame na kolesách, prilba je nevyhnutnosť

detska-prilba

Krásne slnečné dni si priam pýtajú vychádzky na trojkolke, bicykli, kolobežke alebo odrážadle či kolieskových korčuliach. Tieto obľúbené detské aktivity majú jedno spoločné - riziko pádu a úrazu. Je veľmi dôležité zabezpečiť ratolestiam vhodné doplnky, ktoré sa postarajú o ich bezpečnosť.

Deti je dôležité vybaviť cyklistickou helmou, pretože u detí je riziko pádu veľmi vysoké. Stačí malá nepozornosť, nerovnosť terénu alebo nečakaná prekážka a úraz je na svete. Dobre zvolená a správne nasadená cyklistická prilba môže dieťaťu zachrániť život. Tento dôležitý ochranný prvok vyberajte podľa kvality materiálu a nezabudnite na správnu veľkosť. Uprednostnite prilbu, ktorá sa dá bezpečne zapnúť.

Správna veľkosť je kľúčová. Ako zmeráte dieťaťu hlavu tak, aby ste mohli vybrať správnu veľkosť prilby? Pomocou krajčírskeho metra zmerajte horizontálne cez čelo obvod hlavy dieťaťa v najširšom mieste. Ak si chcete byť istí, že vaše dieťa je dostatočne chránené, doplňte helmu cyklo okuliarmi.

Nezabúdajte na pripútanie v kočíku

detske-pasy-autosedacka

Prečo? Dieťa by mohlo zo športového alebo golfového kočíka vypadnúť. Kvalitné kočíky sú vybavené integrovanými, obvykle 5 – bodovými alebo 3 – bodovými bezpečnostnými pásmi, ktoré je potrebné zapínať vždy, keď dieťatko usadíte do kočíka alebo ho dávate do kočíka spinkať. Dieťa je tak v kočíku chránené a nemusíte sa báť, že sa počas jazdy na nerovnom teréne udrie o boky kočíka, prípadne neželane vykĺzne. Ak chcete, aby bolo dieťa chránené počas chvíľ, kedy sa učí chodiť alebo jazdiť na lyžiach, pomôžu vám bezpečnostné popruhy, ktoré bez problémov využijete aj v kočíku.

Bez bezpečnej autosedačky ani na krok

Kvalitná autosedačka je alfou a omegou bezproblémového a najmä bezpečného presúvania sa z miesta na miesto. Nepodceňujte jej kvalitu a nikdy model nevyberajte podľa ceny na úkor kvality! Nie je na škodu pozrieť si testy autosedačiek a sledovať vývoj tohto bezpečnostného doplnku na trhu. Vývoj prináša každý rok vylepšené modely, ktoré dieťaťu zabezpečia dokonalé podmienky na cestách.

Podľa čoho autosedačku vyberať? Musí zodpovedať veku a najmä hmotnosti dieťaťa:

  • Autosedačka do 13 kg patrí do skupiny 0+ a je určená od narodenia do 13 kg.
  • Autosedačky 0 - 18 kg patria do skupiny 0 a využijete ich približne do štyroch rokov.
  • Autosedačka 9 - 18 kg zodpovedá skupine I
  • Autosedačka 15 - 36 kg sa označuje ako skupina II / III a používa sa od štyroch rokov do cca 12 rokov alebo výšky 150 cm.
  • Autosedačky 9 - 36 kg sú oficiálne nazývané skupina I / II / III. Využijete ich od 9 do 36 kg.
  • Autosedačky s bezpečnostnými prvkami novej generácie podľa normy i-Size, i-Size 61 - 105 cm vydržia deťom do cca 4 - 5 rokov, výškový limit je 105 cm.
  • Sedačky i-Size do 76 cm môžete používať od narodenia do cca 15 mesiacov, výškový limit je 83 cm.

 

Vždy vyberajte len sedačky, ktoré spĺňajú bezpečnostné štandardy a majú príslušné certifikáty - konkrétne musia mať označenie ECE R44 alebo i-Size. Autosedačky sa odporúča kupovať iba nové, aby ste mali istotu, že žiadna súčasť nie je poškodená.