Rast dieťaťa: Kedy sa pripraviť na prvé zúbky a kedy začať s nočníkom?

Sledovať vývoj dieťaťa v prvých dvoch rokoch života je niečo úžasné. Jednotlivé fázy vývoja sa dejú ohromnou rýchlosťou, no všetky deti sa vyvíjajú svojím vlastným tempom a to ich robí jedinečnými. 

Počas šestonedelia si bábätko zvyká na život mimo tela mamičky. Najprv odchádza moč a prvá stolica – smolka – až potom sa začne tvoriť normálna, žltá kašovitá stolica. Po miernom váhovom poklese po pôrode začína bábätko priberať na váhe. V tomto období mu už fungujú reflexy a často spí.

Počas prvých troch mesiacov zažijete smiech aj prvé pokroky

babatko-smiech

Mesačné bábätko reaguje na zvuky, pohľadom a hlavičkou sa za nimi otáča. Nedokáže ju ešte zdvihnúť, no snaží sa o to pri polohe na brušku. Kope nožičkami a ručičkami a tiež sa pokúša o pasenie koníčkov.

Dvojmesačné bábätko sa začína smiať, reaguje aj plačom, preľaknutím alebo upokojením sa. V polohe na brušku udrží zdvihnutú hlavu. Zlepšuje sa mu zrak, no stále potrebuje predmety a tváre vidieť blízko pred sebou.

Trojmesačné bábätko pasie koníčky, keď leží na brušku, má zdvihnutú hlavičku a opiera sa o predlaktie. Uvoľňuje pomaly dlaň, no nedokáže držať pevne v ruke hračku - úchop ešte len trénuje a začína sa otáčať za zvukom.

Od štyroch mesiacov je dieťa pohyblivejšie

Bábätko sa vo štvrtom mesiaci obvykle snaží pretočiť na bok. Trénujte ho hračkami a podporujte jeho jemnú motoriku. V tomto období deti začínajú vedome používať vlastné reakcie k ovplyvneniu správania ostatných. Plačom zvyknú privolať mamu, smiechom rodičov povzbudzujú do hier...

Päťmesačné dieťa sa pokúša pretočiť na bruško, rozpozná známu tvár a plačom môže reagovať na neznámych ľudí.

Polročné bábätko drží hlavičku vo všetkých polohách a otáča sa z chrbta na bruško. V tomto období sa pokúša ísť na všetky štyri, trénuje tým blížiace sa sedenie.

Polrok býva pri deťoch prelomový

prve-zubky

 

Objavujú sa prvé zúbky, dieťa môže skúsiť „normálnu“ stravu. Pediatri odporúčajú pri plne dojčených deťoch začať s prvými príkrmami v šiestich mesiacoch, inak môžete začať s ich zavádzaním už v štyroch mesiacoch. Starostlivo sledujte, ako vaše dieťa reaguje na jednotlivé nové zložky potravy a prípadné otázky konzultujte s pediatrom.

Čo sa týka dojčenia, ide o veľmi citlivú tému, na ktorú sa názory líšia, stále však platí, že materské mlieko je nenahraditeľnou výživou pre dieťa. Čas, dokedy sa mamička rozhodne dojčiť, je plne v jej kompetencii a závisí len od nej, kedy sa dieťa rozhodne od mlieka odstaviť. Ako pri všetkom, čo sa vývoja týka, ak vaše polročné dieťa nemá ani jeden zub, a susedkino má už dva, je to celkom v poriadku. Každé dieťa má svoje tempo a počas rastu všetko potrebné doženie. 

krmenie-dietata

Po pol roku prichádzajú veľké zmeny!

V siedmich mesiacoch si dieťa začína sadať, v tomto čase môžete počuť aj prvé slabiky. S bábom sa často rozprávajte, pomáha to detskému rozvoju. Objavuje sa strach z neznámych ľudí alebo i príbuzných, dieťa môže byť bez mamy plačlivé, hovoríme o „úzkosti sedemmesačných“.

Osemmesačné dieťa jasne vyslovuje určitú slabiku, zvláda byť na štyroch, začína sa plaziť a liezť, rado sa pretáča na bruško a späť.

Deväťmesačný človiečik udrží hračky v ruke a pokúša sa vstať. To najdôležitejšie – prvé slovo – prichádza okolo desiatich mesiacov. 

Hurá, mám rok!

prve-kroky-dietata

Ročné dieťa už väčšinou stojí bez pomoci a vie povedať niekoľko základných slov. Chôdza je jedným z obrovských míľnikov vo vývoji, prvý krok deti urobia obvykle v trinástich mesiacoch, no táto schopnosť sa môže veľmi líšiť u každého dieťaťa.

Štrnásťmesačné batoľa má radosť z toho, že si s vami dokáže hádzať loptu, s nadšením pobehuje okolo vás. Rozoznáva jednotlivé predmety i farby, je fascinované všetkým, čo doma robíte a snaží sa vás napodobňovať.

Okolo roka a pol už dokáže hovoriť jednoduché vety a približne v 21. mesiaci môže začať trénovať chodenie na nočník. Deti sa okolo svojich druhých narodenín zvyčajne skúšajú obliekať aj vyzliekať samy a začínajú sa zaujímať o hru s ďalšími deťmi naokolo. Inak povedané, stávajú sa z nich “veľkáči”.