Dojčenie patrí medzi najintímnejšie chvíle medzi matkou a jej bábätkom. Faktom je, že dojčenie je doslova alchýmia a nemali by ste sa do toho pustiť bez dostatočného množstva informácií. Prioritou je, aby ste sa pri dojčení dieťaťa cítili pohodlne, mali po ruke správnych pomocníkov pri kojení ako vankúš na dojčenie, alebo odsávačku materského mlieka, aby ste si spoločné chvíle užili čo najviac. Medzi najčastejšie otázky týkajúce sa materstva patrí to, aká poloha je na dojčenie najlepšia.
Aké polohy sú na dojčenie ideálne a pohodlné?
Existuje niekoľko polôh na dojčenie, ktoré môžu mamičkám výrazne pomôcť sa zbaviť ich nepohodliu. Diskomfort môže byť spôsobený napríklad príliš naliatymi prsníkmi, neschopnosťou dieťatka prisať sa, vytekaním mlieka či tvrdnutím prsníkov. Pri správnej polohe je bábätko počas dojčenia pokojné, mlieko saje dlhými ťahmi bez sŕkania a voľne dýcha.
Poloha v sede s bábätkom v náručí
Sadnite si do pohodlného kresla s operadlami a opierkou hlavy, aby ste sa mohli uvoľniť. Vankúšom si podložte ruku, aby ste mohli držať dieťa v dostatočnej výške. Dieťa položte na bok a rukou mu obopnite telíčko.
Pamätajte že hlavička by mala byť v ohybe lakťa. Druhou rukou si môžete chytiť prsník, aby ste dieťatku uľahčili prisatie. Nikdy netlačte prsník na dieťa ani ho rukou pred dojčením nechytajte na tváričke, mohlo by ho to zmiasť a prisatie na bradavku by trvalo dlhšie. Jemne mu bradavkou pohlaďte spodnú peru, a keď bábätko otvorí ústočká, priložte ho k prsníku. Dôležité je, aby boli ústočká prisaté aj na časti dvorca.
Ak ste po cisárskom reze, zvoľte polo-sed a podložte si nohy. Na brucho si položte vankúš, aby vám dieťatko netlačilo na bolestivú jazvu. Hlavička by mala byť opäť v ohybe lakťa.
Poloha v ľahu na chrbte s bábätkom na brušku
Táto poloha je vhodná najmä ráno a doobeda, pretože v tom čase je tvorba materského mlieka vyššia a prsníky sú naliate. Poloha v ľahu zabraňuje silnému toku mlieka, kvôli ktorému by mohlo bábätko rýchlo hltať a nahlas dýchať. Ak sa ráno rozhodnete pre túto polohu, nezľaknite sa, ak dieťatko bude mať pritlačený noštek na prsníku. Nemusíte odsúvať kožu, bábätko si samo zakloní hlavičku, aby mohlo pohodlne papať a dýchať.
Ak si chcete hľadieť do očí, dieťatko musí celkom ležať na brušku. Spočiatku bude možno trvať, kým nájdete vzájomné pohodlie. Táto poloha je vhodná vtedy, ak má dieťa bubliny v tráviacom trakte. Tlak na bruško počas dojčenia pomáha odstrániť vzduch z tráviaceho traktu dieťatka, môže si teda počas toho odgrgnúť alebo uvoľniť vetríky.
Poloha v ľahu na boku
Táto poloha je vhodná vtedy, ak je v prsníkoch menej mlieka, čo býva najmä popoludní a v noci. Kojenie v ľahu na boku býva pre mamičky aj bábätká veľmi pohodlné, takže si počas nočného kojenia oddýchnu. V tejto polohe leží bábätko aj mamička na boku a navzájom sa dotýkajú bruchom. Prsník je nad hlavičkou bábätka, aby sa mohlo natiahnuť a dokorán otvoriť ústočká na správne prisatie.
Mamička s bábätkom musia byť v tesnom kontakte, aby nedošlo k skĺznutiu. Poloha v ľahu na boku je intímna a krásna, pretože si navzájom hľadia do očí a mamička môže pri kojení hladkať dieťatku chrbátik.
Poloha do kríža
Ak je vaše bábätko počas dojčenia v sede spokojné, avšak vy po čase pociťujete akýkoľvek diskomfort, môžete vyskúšať polohu do kríža. Pohodlne si sadnite. Ak budete dojčiť na ľavej strane, ľavou rukou si pridržte prsník, pravou rukou držte bábätko niekde medzi krkom a lopatkami a vnútornú stranu paže mu priložte na chrbátik, aby nepadalo. Takto sa správne prisaje a ručičkou sa bude držať vášho dekoltu.
Kolíska v sede
Často sa môže stať, že budete unavená a začnú vás bolieť ruky - v tom prípade zvoľte opäť polohu v sede, ktorá sa nazýva kolíska. Položte si na stehná väčší vankúš, aby bola hlavička dieťaťa na úrovni prsníkov. V tejto polohe dieťa leží na vankúši a hlavičku má položenú na vašej ruke. Druhou rukou si ho pridržte, aby sa nezosunulo. Táto poloha však nie je vhodná na dojčenie novorodencov, pretože mamička nemôže dobre podoprieť hlávku.
Obrátená poloha v ľahu na boku
Táto poloha je ideálna vtedy, ak je mamička unavená a potrebuje si oddýchnuť, pretože dieťatko leží na posteli a nie je potrebné ho držať rukami. Od klasickej polohy v ľahu sa líši tým, že telo dieťaťa je na opačnej strane, pričom má na mamičku dobrý výhľad
Kolíska v polosede
Mamičky, ktoré majú bolesti po cisárskom reze, ocenia polohu - kolísku v polosede, pretože dieťatko im netlačí na brucho. Vy ste v polosede na boku a chrbát si môžete oprieť o vankúš. Jednou rukou držíte dieťa za chrbátik, druhou mu podopierate hlávku a zároveň máte kontrolu nad prsníkom.
Veríme, že si spoločné chvíle s vašim bábätkom užijete a dojčenie bude pre vás nádherným intímnym aktom.