Ako vybrať deťom odrážadlo, aby sedelo

Je nad slnko jasné, že naše deti odrážadlá milujú. Už aj tie najmenšie sa dokážu celé dni prehrať so svojimi štvorkolesovými autíčkami, kočíkmi či rôznymi pojazdnými zvieratkami. Odrážanie a hopsanie je pre nich rovnako prirodzené ako lozenie či chodenie. Avšak vybrať pre svoje ratolesti to správne odrážadlo dá niekedy poriadne zabrať.

 

Kedy štvorkolesové a kedy dvojkolesové?

Detské odrážadlá sú jednou z tých kategórií produktov, pri ktorých správny výber zohráva kľúčovú úlohu nielen v obľúbenosti u dieťaťa, ale tiež v jeho vývoji a napredovaní. Rôznorodosť materiálov, vyhotovení a veľkostí môže byť zo začiatku dosť mätúca, no v skutočnosti to nie je žiadna veda. Už zdravý sedliacky rozum nám napovie, že pri malých deťoch na kolieskach nešetríme. Správne zvolené odrážadlo môže byť na začiatku vhodnou oporou dieťatka pri jeho prvých krôčikoch. Práve v tomto čase sa môže výrazne zlepšiť jeho stabilita a celková fyzická kondícia. Spevní si nohy a široký sed priaznivo vplýva na vývoj jeho bedrových kĺbov

Až potom, keď už dieťa drží rovnováhu a nemá problémy so stabilitou, je vhodné presedlať z tých najjednoduchších odrážadiel na trojkolesové alebo dvojkolesové. Vždy však, samozrejme, treba zohľadňovať celkovú kondíciu dieťaťa, ako aj jeho výšku, váhu či fyzickú zdatnosť. Len vhodne zvolená veľkosť a typ odrážadla bude mať prínos na jeho vývoj a prinesie dieťaťu radosť z pohybu.

Drevo, plast alebo kov?

Na materiál detského odrážadla sa musíme pozerať nielen z ekonomického hľadiska, ale tiež z pohľadu odolnosti, stability či bezpečia. Kým plastové odrážadlá patria ku kategórii cenovo najdostupnejších, za odolné kovové či dokonca magnéziové alebo drevené odrážadlá si musíme priplatiť o niečo viac. Pokiaľ je naše dieťa ešte malé a pohybuje sa samo prevažne v interiéri, drevené odrážadlo bude tou správnou ekologickou voľbou. Plastové odrážadlá sú, naopak, veľmi prispôsobivé nielen poveternostným vplyvom, ale tiež menej šetrnému zaobchádzaniu našich miláčikov. Dôležitú úlohu na bezpečnej jazde majú tiež kolieska. Kým na menších variantoch nájdeme väčšinou plastové kolieska, do exteriéru sú oveľa vhodnejšie klasické nafukovacie kolesá alebo kolieska z tvrdenej peny. Tie na nerovnom vonkajšom povrchu lepšie tlmia nárazy a jazda je tak pohodlnejšia a bezpečnejšia. 

A naše dieťatko odrážadlo ešte nezvládlo, čo tak skúsiť trojkolku? Okrem príjemnej zmeny prinesie drobcom aj iný štýl jazdy, zaujímavejší dizajn, no stále dostatok komfortu z jazdy. Postupom času získavajú už takú stabilitu a rovnováhu, že im s pokojným svedomím môžeme kúpiť aj poriadne kovové cykloodrážadlo s brzdami a zvončekom. Na prvý pohľad bude vyzerať ako skutočný bicykel, no miesto pedálov tu budú stále len malé detské nôžky. No prechod na naozajstný prvý bicykel bude v tomto prípade oveľa, oveľa plynulejší a rýchlejší. 

Ak sa nám aj doteraz zdalo, že naše deti akosi prirýchlo rastú, odrážadlá nás v tomto pocite len utvrdia. S úžasom budeme zisťovať, ako napredujú a ako rýchlo si osvojujú plynulosť a rýchlosť jazdy. A aj vďaka detským odrážadlám a pravidelnému pohybu sa posilní ich imunita, zlepšia reflexypriestorové vnímanie, ale čo je najdôležitejšie, zabavia sa.