Tajomný svet detských hračiek

Hračky, tak ako ich poznáme z filmov a rozprávok, majú aj v reálnom živote úžasnú moc. Sprevádzajú naše deti od prvých dní ich života a často sú tým najlepším priateľom citlivej detskej duše. Z ich čara im neraz neuberie ani zub času a s pribúdajúcim vekom sa tak stávajú hmatateľnou spomienkou na bezstarostné roky detstva.hrkálky-kolotoče-pre-bábätká-kociky.skNie je hračka ako hračka

Intelekt a isté rozumové danosti dostávajú deti už do vienka. Skladá sa im na to celá rodina. Krásne a milé sú po mamičke, zručné a ambiciózne po ockovi, šikovné po babke. No a to zlé, čo v nich občas vystrčí rožky, to nikto ani netuší, odkiaľ majú. Okrem tejto výbavičky je však ich ďalší vývoj hlavne v rukách rodičov. A práve tu sa dostávajú k slovu aj detské hračky.

Treba si uvedomiť, že nie je hračka ako hračka. Len tá správna dokáže dieťa posunúť vpred, rozvíjať jeho vnímanie, predstavivosť a logické myslenie. To vôbec neznamená, že musí byť drahá. Práve naopak. Tie najjednoduchšie detské hračky dokážu často oveľa viac zaujať a prinútiť drobca myslieť. Materiály, ako sú drevo či látky, im dodajú nielen na trvanlivosti, ale sú tiež vďaka nim príjemné na dotyk. Samozrejme, hračky okrem toho, že musia čo-to od našich drobcov zniesť, by mali byť aj hygienicky udržateľné a zdravotne neškodné. Ak teda budeme najbližšie vyberať pre svoje ratolesti novú hračku, možno by nebolo od veci zapojiť do toho trochu viac rozumu ako citu.

hračky-pre-malé-deti-kociky.sk (1)

Moderné hračky moderných detí 

Súčasný trh je štedrý, nielen čo sa týka sortimentu hračiek, ale tiež ich materiálového a obsahového prevedenia. Už od útleho detstva ponúkajú deťom zábavu, ponaučenie a rozptýlenie. Kolotoče nad postieľku sú prvou hračkou, ktorá dokáže rozvíjajúcu sa vnímavosť detí ešte viac prebudiť a správne nasmerovať. S pribúdajúcou schopnosťou uchopiť si hračku do vlastných rúk sa obzory rozširujú a repertoár hrkálok, plyšových maznáčikov či rôznych detských hudobných hračiek sa výrazne rozširuje. Práve hudobné hračky dokážu maličkých veľmi fascinovať.

Po pár mesiacoch, keď sú už naši drobci schopní skladať a stavať, sa konečne môžu dostať k slovu najrôznejšie stavebnice, hlavolamy alebo staré dobré drevené kocky. V tomto období dokážu rovnako dobre tiež preveriť kvalitu a trvácnosť materiálov, ako aj ich pôvodný účel. Aj od toho, aké kreatívne hračky im budú robiť spoločnosť počas detstva, bude závisieť ich kreativita a šikovnosť v ďalších rokoch ich vývoja.

Hračky, samozrejme, nie sú všeliekom na to, aby z našich detí raz vyrástli múdri a šikovní ľudia. Majú však všetky predpoklady na to, aby v nich vzbudili primeranú dávku zvedavosti,  základy logického myslenia a tvorivosti.