Zabezpečte deťom v aute maximálnu bezpečnosť

Smelo za dobrodružstvom, ale jedine, ak vlastníte vhodný typ autosedačky. Dieťa predsa musí byť bezpečne pripútané, či idete len do obchodu, za starými rodičmi alebo na rodinný výlet. Bez autosedačky sa jednoducho nikam nepohnete.

V autosedačke už od narodenia

Pri kúpe kočíka ste pravdepodobne hneď mysleli aj na prvú autosedačku pre vášho drobca. Ako to, že sme vás odhalili? Jednoducho tak, že mnohé detské kočíky sa predávajú aj s autosedačkou, tzv. vajíčkom alebo najnovším typom sedačky i-Size, ktorá „rastie“ s vaším dieťaťom. Prispôsobuje sa jeho telesným proporciám a hmotnosti, aby si užilo komfortnú a bezpečnú jazdu. Autosedačku by mala mať pripravená každá mamička ešte pred odchodom do pôrodnice, pretože práve v nej si svoj malý poklad po deviatich mesiacoch túžobného očakávania odnesie domov. Dobrým krokom je, ak si detskú autosedačku zaobstarajú aj tí rodinní členovia, ktorí budú dieťatko častejšie prevážať v aute (starí rodičia, krstní rodičia).

dieta-v-autosedacke

Ako si vybrať najvhodnejšiu autosedačku

Aj keď sa to na prvý pohľad môže zdať ako jednoduchá úloha, v skutočnosti budete musieť pri výbere autosedačky zvážiť množstvo vecí. Okrem dizajnu autosedačky (či je pekná na pohľad, ale aj či zapadá do interiéru vozidla) hľaďte na jej výsledky v tzv. crash testoch, kde sa ukáže, ktorá autosedačka je schopná najlepšie ochrániť útle detské telíčko. Tu sa nehodnotia len vlastnosti bezpečnostných pásov, ale celkový tvar autosedačky a kvalita použitých materiálov. Dobrá autosedačka dokáže utlmiť náraz rôzneho charakteru (bočný, predný) a drží pevne na svojom mieste. Zapáči sa vám aj prispôsobiteľnosť produktov – nastaviteľné pásy, opierky hlavy, príp. možnosť polohovania sedačky či jednoduché natáčanie v smere a protismere jazdy. Tí najmenší si užijú komfortnú jazdu vďaka odnímateľným novorodeneckým vložkám do autosedačky.

cestovanie-s-bábätkom-vo-vajíčku-kociky-sk

Doplnky k autosedačkám

Keďže dieťatko bude v sedačke často aj jesť, piť alebo mu dokonca môže prísť aj nevoľno, poťahy autosedačiek sa dajú sňať a podľa potreby oprať. Zamysleli sa aj nad tým, čo všetko si možno k detskej autosedačke dokúpiť? Jednak sú to adaptéry pre systém ISO Fix, ale napr. aj praktické ochranné podložky pod autosedačku alebo ochranné fólie na predné sedadlá, ktoré ich chránia pred zašpinením od detských topánok. K detským autosedačkám je tiež možné dokúpiť rôzne organizéry alebo slnečné clony, ktoré najmenším spríjemnia aj tú najdlhšiu jazdu.