Detské hračky: Kedy zabodujete kolotočom a kedy už môžete vytiahnuť kocky?

Viete dieťa správne motivovať k hre? Iná hračka ho zabaví, keď má pár mesiacov, iná keď vašej ratolesti „ťahá“ na prvý rôčik. Ako sa v nich zorientovať a po čom siahnuť najskôr?

Keď má vaše bábätko pár týždňov, vidí len do určitej vzdialenosti. V tomto veku ho môžete stimulovať hlasom, rytmickými básničkami a spevom. Ak ide o hračky pre bábätká, v prvých mesiacoch urobíte dieťatku radosť závesným kolotočom nad postieľku. Kolotoče nájdete v mnohých prevedeniach, niektoré sú hracie, iné svietia a môžete si na nich nastaviť rôzne melódie. Ideálne je, keď dieťa na kolotoč dosiahne a môže ho spoznávať hmatom.

zavesny-kolotoc-nad-postielku

Medzi hračky pre najmenších patria aj plyšové hračky, ktoré sa natiahnu a hrajú uspávaciu melódiu. Veľkú službu vám urobia aj prítulníčky, ktoré si bábätko „mojká“ a pomôžu mu zaspať. Keď má dieťatko približne tri mesiace, môžete skúsiť hracie deky a rôzne hračky na postieľku, dieťa zabavia počas prechádzok aj hračky na kočík a počas cesty autom aj hračky zavesené na autosedačke.

V hračkárskej výbave nesmú chýbať hrkálky ani hryzadlá

V obchodoch nájdete naozaj rôzne hračky pre deti. Klasikou, ktorú milujú všetky deti bez výnimky, sú jednoduché kúsky – hrkálky rôznych tvarov, farieb a rozmanitých zvukov. Okolo piateho mesiaca sa odporúča bábätkám zadovážiť aj hryzadlá, ktoré uľavia prerezávajúcim sa zúbkom.

hrkalka-zirafa-sophie

Počuli ste už o Žirafe Sofii? Ide o obľúbenú detskú hračku, ktorá stimuluje všetky zmysly! Upokojí boľavé ďasná a zároveň dieťa dokonale zabaví. Približne od pol roka môžete skúsiť náročnejšie hry a staviť na interaktívne hračky. Rátajú sa najmä tie, ktoré sa dajú umyť. Ponúknite bábätku hračky, ktoré vydávajú zvuk, napríklad po stlačení tlačidla, alebo ešte lepšie – vzdelávacie hračky, pri ktorých sa napodobňujú zvuky zvierat.

Určite u vás doma zabodujú aj leporelá, jednoduché puzzle alebo vkladačky, ktorými si deti cibria jemnú detskú motoriku. Okolo deviatich mesiacov sú na rade aj populárne drevené kocky. Stavajte spolu s dieťatkom komín, najväčšou zábavou pre váš malý poklad bude búranie samotnej „stavby“.

hudobne-hracky

Hudobné a ťahacie hračky tiež môžu zožať úspech, môže sa však stať, že si ich dieťa začne naplno užívať až o čosi neskôr. Predtým, ako samotnú hračku kúpite, berte do úvahy nielen peknú vizuálnu stránku, ale trvajte aj na pridanej hodnote, ktorá vaše dieťa niečo naučí alebo mu pomôže zlepšiť sa v určitom smere. Pri výbere hračiek pre najmenších vždy dbajte najmä na bezpečnosť.