Všetko pre zdravý a čerstvý vzduch v domácnosti

Aj vy ste si všimli, že vám na kvalite vzduchu v domácnosti záleží najviac v chrípkovom období alebo v čase, keď sa hlásia o slovo plesne? Starostlivosť o vzduch totiž nie vždy súvisí len s tým, či to u nás doma pekne vonia, ale či je vzduch bez vírusov a nepríjemnej vlhkosti. S príchodom bábätka do rodiny vám na kvalite vzduchu začne podvedome záležať ešte viac.

zvlhčovač-vzduchu-kociky-sk

Doma to stále vonia!

Každý z nás si z detstva odnáša v spomienkach kufrík plný vôní, ktoré mu tak veľmi pripomínajú domov. Či to je vôňa čerstvo upečeného chleba, nedeľných koláčov, práve opratej a vyžehlenej bielizne, dobrého jedla, alebo čerstvých kvetín vo váze, vždy nás zahreje pri srdci. Domov však môžu dotvárať aj iné arómy. Ruku na srdce, kto nikdy nepodvádzal a nepoužil osviežovače vzduchu? Dnes je výber naozaj široký – vonné tyčinky, oleje do aromalámp a difuzérov, elektrické osviežovače vzduchu... Ak navyše pekne vyzerajú, skutočne nie je sa za čo hanbiť, pretože sa v nich spájajú dve funkcie naraz – dekoračná aj praktická. Stačí si nájsť vôňu, z ktorej nerozbolí hlava alebo žalúdok, a tá začne postupne zahaľovať domácnosť do príjemného vonného oparu. Vďaka širokej palete esenciálnych olejov si dnes vieme navrhnúť vôňu domova na mieru, a tak sa dokážeme pri vôni uvoľniť, nabiť energiou či dokonca navodiť konkrétnu atmosféru (napr. vianočné vône, vône kvetín a pod.).

Čarovanie s kvalitou vzduchu

Načo by nám však bol voňavý vzduch, keby sa na nás zo stien škerili nezdravé plesne, rosili sa nám okná či nám bolo chladno? Aby sme sa doma cítili naozaj komfortne a nebáli sa škodlivín vo vzduchu, akými plesne rozhodne sú, myslime aj na to, ako proti nim zabojovať. Ideálne je zaopatriť svoju domácnosť meračom vlhkosti a následne zvážiť, či nebude potrebné zapriahnuť odvlhčovač vzduchu alebo naopak zvlhčovač. Mnohým robí problém vdychovať suchý vzduch a najčastejšie sa to prejavuje upchatým nosom či kašľom. Rovnako nepríjemné je, ak doma cítime tepelný diskomfort. Najmä v bytovkách, kde kúrenie reguluje mesto, vždy padne vhod ohrievač vzduchu, ktorý je dobre skladný a prenosný a vždy zahreje tam, kde sa práve zdržujete. Výborná vec najmä pri starostlivosti o bábätko.

starostlivosť-o-vzduch-kociky-sk

Nedajte šancu vírusom

Praktické čističky vzduchu zaútočia proti prachovým časticiam, ktoré sú najčastejšími spúšťačmi alergií, a takisto eliminujú rôzne druhy zápachu. Filtre zachytia peľ, chlpy a iné druhy alergénov a najlepšie je, že si usilovnú prácu čističiek ani nevšimnete, pretože pracujú naozaj ticho a aj dizajnom ľahko zapadnú do priestoru a stanú sa jeho nenápadnou súčasťou. Čističky vzduchu sa nakupujú podľa veľkosti miestnosti a mnohé si poradia aj s baktériami a vírusmi (UV-C žiarenie, žiaden filter, žiadna údržba). Počuli ste už niečo aj o strieborných ionizačných kockách? Tie tiež vzduch dezinfikujú, a to iba obyčajným uvoľňovaním iónov striebra, ktoré sa aktivujú po kontakte s vodou. Kocky sa aplikujú do zvlhčovačov vzduchu a okrem toho, že čistia vzduch od mikróbov, starajú sa aj o samotný zvlhčovač vzduchu celý jeden rok. A keďže vieme, že baktérie sa najviac šíria vzduchom, je dobré sa proti nim dobre obrniť a spojiť príjemné s užitočným – mať totiž doma či v kancelárii voňavý vzduch bez baktérií poteší rovnako ako vôňa (a chuť!) čerstvého koláča.