Ako vybrať ten „správny” kočík: Zbavte sa mýtov a osvojte si tieto užitočné rady!

Viete, čo všetko by mal spĺňať ten „váš“ kočík? Každý má iné preferencie, iné požiadavky a priority. Práve od nich by sa mal odvíjať aj samotný výber kočíka.

Univerzálny návod na výber kočíka neexistuje. Obvykle je dobré začať hlbokým kočíkom alebo trojkombináciu športového kočíka s hlbokým dielom a autosedačkou, ktorá je obvykle vo finále najlepším a cenovo najvýhodnejším riešením.

kočík-pre-bábätko-kociky-sk

Aké sú najčastejšie mýty pri výbere detského kočíka?

Rodičia často hľadajú kočíky s otočnou rukoväťou, aby s dieťaťom udržiavali očný kontakt a dobre naňho videli. Ak aj dieťa sedí v smere jazdy, kontrolu na dním nestratíte, väčšina kočíkov má priehľad v strieške dostatočne veľký. Ďalším mýtom je, že každý správny kočík musí mať nánožník, aby bolo dieťaťu teplo. Samozrejme je lepšie ak ho má, ale nie je to nutnosť. Ďalším z radu mýtov, je, že o drahší kočík nie je potrebné sa starať. Avšak, pravda je niekde inde – ani takýto kočík nie je bezúdržbový. O každý kočík je potrebné sa starať podľa návodu na obsluhu, nafukovacie kolesá pravidelne dofukovať, kočík udržiavať čistý a pohyblivé časti z času na čas namazať olejom. Na čo sa zamerať pri výbere kočíka? Zvážte najmä tieto faktory!

Zvážte účel kočíka, je najdôležitejší

Kam budete s kočíkom chodiť? Ak bývate v centre mesta, nebudete potrebovať kočík do náročného terénu. Ak budete voziť kočík v aute, mali by ste mať v merku veľkosť batožinového priestoru v aute. Musíte klásť dôraz na jednoduchosť skladania a veľkosť kočíka po zložení. Ak bývate v dome s výťahom, šírka kočíka by mala byť menšia ako je výťah samotný.

Váha vplýva na manipuláciu s kočíkom

Mamičky preferujú, aby bol kočík čo najľahší. Dôvod? Ľahký kočík nebude ťažký na vkladanie do kufra auta, do dopravného prostriedku, bude sa s ním jednoducho cestovať na dovolenku... Na trhu nájdete športové kočíky vážiace od 8 kg.

detsky-golfovy-kocik

Cena určuje kvalitu a pohodlie kočíka

Ak je vašou prioritou nízka cena, neočakávajte, že na trhu nájdete kočík s novodobými vychytávkami a rôznymi nadštandardnými vymoženosťami. Ak naopak investujete do kočíka pre dieťa väčší peniaz, skontrolujte a preverte si jeho funkcie v praxi,  rovnako tak jeho komfort. Ak si zaobstaráte kvalitný kočík, poslúži vám aj pre dve deti. Tiež ho neskôr môžete dobre predať, takže investícia do drahšieho kúsku sa vám v konečnom dôsledku oplatí.

Z akých kočíkov môžete vyberať?

KOMBINOVANÉ KOČÍKY

Z ekonomického i praktického hľadiska sú najlepšie. Trojkombinácia spĺňa potreby rodičov a dieťaťa od jeho narodenia až do doby, kedy prestane kočík potrebovať. Dieťa najskôr používa vaničku a neskôr prechádza okolo pol roka do športového kočíka.

HLBOKÉ KOČÍKY

Tieto kočíky sú vhodné do 1. roka dieťaťa.

ŠPORTOVÉ KOČÍKY

Sú vhodné pre deti od 6. mesiacov veku, obvykle sa s nimi dá jazdiť v akomkoľvek teréne, bývajú maximálne odpružené, majú aretáciu predných kolies, pohotovostnú brzdu a mnoho iných doplnkov pre maximálny užívateľský komfort.

GOLFOVÉ KOČÍKY

Tento typ je vhodný skôr pre staršie deti a na kratšie vzdialenosti. Na nenáročné prechádzky, nákupy, na dovolenku a pri iných príležitostiach.