Dovolenka s deťmi bez stresov: Ako sa na ňu pripraviť

Chystáte sa s vaším dieťatkom prvýkrát k moru alebo do hôr? Ak máte obavy, ako to zvládne a ako to vy zvládnete s ním, vezmite si k srdcu naše praktické rady.

Keď cestujete na dovolenku s deťmi prvýkrát, ste limitovaní dĺžkou letu, ubytovacími zariadeniami, situáciou v krajine, čistotou v danej lokácii a mnohými inými obmedzeniami, ktoré ste počas života bez detí riešiť až tak nemuseli. Rozhodujúci je vek. Bábätko alebo malé batoľa je lepšie vziať do destinácie, ktorá je bližšie a disponuje kvalitným zázemím, kde bude o komfort vášho drobčeka alebo väčšieho dieťaťa postarané. A ešte zopár detailov.

ako-na-dovolenku-s-detmi

Vyberte si „baby friendly“ ubytovanie

Odporúčame zistiť si vopred kvalitu sociálnych zariadení, vybavenosť izieb, vzdialenosť hotela od pláže alebo iného miesta, kde budete tráviť čas, podstatné sú aj animačné programy pre deti a celková kvalita rezortu. Po dlhých hodinách strávených mimo izby budete vďační, že ste si vybrali komfortne zariadené ubytovanie.

Dbajte na to, aby bola izba alebo priestor, kde budete ubytovaní, dostatočne veľký, najlepšie s televíziou na sledovanie rozprávok, wifi pripojením, balkónom či terasou s výhľadom na more, na ktorej si budete môcť oddýchnuť, kým budú ratolesti spať. Ak máte deti, hotelová izba či bungalov bude oveľa príjemnejším variantom než stanovanie v kempe, zistíte to sami počas vášho pobytu.

Nepodceňujte stravovanie – niet nad all inclusive alebo plnú penziu

Najmä pre mamičky bude oveľa lepšie, keď zvolia dovolenku s plnou penziou alebo polpenziou. Je to rozhodne pohodlnejšie než vyváranie a nakupovanie na mieste. Úplne najvýhodnejší variant je all inclusive stravovanie, ktoré v sebe zahŕňa aj nápoje zdarma. Tak nemusíte deťom nič odopierať a navyše bude postarané ich dostatočný pitný režim. Bez vyvárania a obstarávania jedla si užijete viac spoločných chvíľ s blízkymi.

dovolenka-deti

Čo by ste nemali zabudnúť vziať so sebou?

To, ako si dovolenku užijete, ovplyvní aj vaša pripravenosť. Čo všetko je vhodné kvôli deťom pribaliť? Stavte na dostatočné množstvo krému s vysokým UV faktorom, najlepšie 50+. Deťom vezmite pokrývky hlavy – šiltovky, šatky alebo klobúčiky, ktoré ich ochránia pred slnkom.

Pre prípad choroby nezabudnite na potrebnú výbavu a vezmite lieky na horúčku, hnačku, chladivé gély a krémy proti spáleniu, bodnutiu hmyzom a na ošetrenie rán.

Nevyhnutnosťou sú plienky, detské hračky do vody, sieťky proti hmyzu, poslúžia aj detské stany s UV ochranou, skladné odrážadlá a istotne oceníte aj cestovné vankúšiky, vďaka ktorým sa bude deťom pohodlne spať v aute či lietadle.

Dovolenku si užijete aj s deťmi, stačí sa vopred informovať 

Akúkoľvek destináciu si vyberiete, nájdite si o nej čo možno najviac informácií. Dnes sa dá veľa zistiť nielen z webu daného hotela alebo iného ubytovacieho zariadenia, ale aj telefonicky či podľa diskusných referencií. Tie bývajú najspoľahlivejšie. Práve podľa hodnotení druhých dovolenkárov najlepšie zistíte, či vaša dovolenka bude stáť naozaj za to. Veríme, že si dovolenku s deťmi užijete, najdôležitejší je totiž čas, ktorý strávite spolu.