Cestovanie s bábätkom vo vajíčku: Aké zásady by ste mali dodržiavať?

Používanie autosedačky je pri cestovaní s deťmi nevyhnutnosť. Ako dlho môže dieťa používať vajíčko a na čo by ste mali byť na cestách s ratolesťami pripravení?

Vajíčko sa používa od narodenia približne do roka alebo aj dlhšie, závisí od toho, dokedy sa doň dieťa zmestí. V zásade sa odborníci zhodujú, že v škrupinovej sedačke by sa malo bábätko prepravovať čo najdlhšie. Autosedačku je dobré vymeniť až vtedy, keď hlava presahuje samotnú opierku hlavy. Nohy, ktoré sa dotýkajú operadla zadného sedadla, nemajú na bezpečnosť vplyv. Dieťa musí byť počas každej cesty bezpečne usadené v autosedačke, aj keď idete len kúsok.

cestovanie-s-bábätkom-vo-vajíčku-kociky-sk

Na čo pri vajíčku nemôžete zabudnúť?

Pri autosedačke typu „vajíčko“, ktorú môžete upevniť aj na sedadlo spolujazdca, nezabudnite vypnúť airbag! Tento krok je mimoriadne podstatný a rozhodujúci v prípade, že by prišlo k nárazu alebo stretu s iným vozidlom. Vypnutie airbagu samozrejme platí aj pre iné autosedačky na prednom sedadle. Po čase budete potrebovať väčšiu autosedačku, ktorú vyberiete podľa váhovej kategórie a vzrastu dieťaťa. V autosedačke správnej veľkosti bude pre dieťatko cesta nielen bezpečnejšia, ale aj zábavnejšia, nakoľko bude môcť sledovať okolitý svet v smere jazdy.

dieta-v-autosedacke

Umiestnite vajíčko vedľa seba

Dobrou správou je, že jazda autom väčšinu bábätiek uspáva, no buďte obozretní a cesty plánujte na čas, kedy dieťa spinká. Nenaruší sa mu bežný režim a vy sa budete môcť dokonale sústrediť na cestu. Odborníci sa zhodujú, že ak cestujete s bábätkom sami, je dobré ho mať pri sebe. Dôvod? Malé problémy ako zhrnutá čiapočka alebo vypadnutý cumlík ľahko vyriešite bez nebezpečného otáčania sa dozadu. Pokiaľ je bábätko na zadnej sedačke za spolujazdcom, nastavte si spätné zrkadlo tak, aby ste ho videli, budete sa cítiť istejšie. Aby ste sa celkovo cítili v pohode, veci na cestu ako vlhčené obrúsky, náhradné plienky a iné potrebné veci vrátane obľúbenej hračky, si nachystajte vopred. K príprave na cestu patrí aj zohľadnenie aktuálneho počasia. Bábätká nemajú poriadne vyvinutú termoreguláciu, preto ich obliekajte „akurát“, odporúča sa vždy jedna vrstva naviac od vašich. Chráňte dieťatko v aute pred slnkom clonami, vyhnete sa nepohode, ktorá by mohla nastať vplyvom slnečných lúčov. Cestu autom si zariaďte tak, aby ste boli v pokoji, len tak bude spokojné aj vaše dieťa.