Najčastejšie chyby rodičov týkajúce sa autosedačiek

Hlavnou úautosedačka-kočíky.sklohou všetkých autosedačiek je vytvoriť bezpečné prostredie pre deti pri prevoze autom. Nestačí si splniť zákonnú povinnosť a kúpiť autosedačku. Je ju potrebné správne vybrať, umiestniť a upevniť v aute tak, aby dieťaťu poskytla adekvátnu ochranu. Aké sú najčastejšie chyby rodičov týkajúce sa autosedačiek a na čo si dať pozor?

 

 

 

Správny výber autosedačky

Jednou z najčastejších chýb je nesprávny výber autosedačky. Malé bábätká je potrebné voziť v autosedačke umiestnenej v protismere jazdy do 10 alebo 13 kg (podľa skupiny autosedačky 0 alebo 0+), najneskôr do veku keď začnú hlavičkou prerastať vrch autosedačky. Pri umiestnení takejto autosedačky na sedadlo spolujazdca je potrebné vždy vypnúť čelný airbag.

Ak sa dieťa už nezmestí do autosedačky a nie je schopné samé sedieť treba použiť autosedačku 0+1 (0 - 18kg), ktorú je možné používať otočenú v protismere a neskôr ju otočiť do smeru jazdy. Do autosedačky sk. 1 (9-18 kg) otočenej do smeru jazdy je možné dieťa posadiť bez ohľadu na jeho hmotnosť až keď je dieťa schopné samo a pevne sedieť. Zároveň je potrebné zvážiť či je vhodnejšie vybrať autosedačku s vnútornými pásmi alebo s bezpečnostným pultíkom. Obe riešenia majú svoje výhody aj nevýhody. Tieto autosedačky môžu deti používať pokiaľ sa fyzicky do nich zmestia alebo ak nemá autosedačka integrovanú opierku hlavy môžu ju prerastať max. 5-6 cm.

Optimálne nasleduje ešte posledná autosedačka, v ktorej dieťa ostáva do 12 rokov alebo 150 cm alebo 36 kg. „Podsedáky“ slúžia iba na pridvihnutie dieťaťa, aby sa zmiernilo nebezpečenstvo ohrozenia krku pásom automobilu. Neposkytujú žiadnu  ochranu krku, hlavy ani chrbtice. Pri voľbe kumulovanej autosedačky sk. 123 (9 - 36kg)  sa treba okrem iného riadiť fyzickými proporciami dieťaťa.

Upevnenie autosedačky

Základom bezpečnej jazdy s dieťaťom v automobile je správne upevnenie autosedačky. Pri upevnení autosedačky pásom auta je potrebné postupovať presne podľa návodu na použitie. Nie je napr. v žiadnom prípade možné autosedačku sk. 0 a 0+ (od narodenia do 10 alebo 13 kg) otáčať do smeru jazdy. Autosedačky upevňované systémom Isofix potrebujú 3 fixačné body – 2 isofixové ramená a opornú nohu, top theteautosedačka-kočíky.skrový pás alebo pás auta.

Pripútanie dieťaťa v autosedačke

Dieťa v  autosedačke musí byť vždy pripútané. Ak si rozopne interné pásy, alebo sa z nich vyvlečie, je v nebezpečenstve. Pásy musia byť výškovo správne nastavené a dotiahnuté. Podobne aj ochranný pultík musí byť správne upevnený. Pri autosedačkách skupiny 23 (od 3 - 4 rokov), kde je dieťa pripútané trojbodovým pásom automobilu je potrebné prevliecť ho podľa návoducez presne označené miesta. Musí prechádzať cez plece asi stredom hrudníka, nie tesne popod krkom.

Predmety na sedadlách  auta

Naozaj veľkou chybou sú aj voľne položené predmety vedľa dieťaťa. V prípade dopravnej kolízie sa akýkoľvek takýto predmet vo vnútri auta môže zmeniť na nebezpečnú  zbraň.

Prajeme vám šťastnú cestu a vždy bezproblémové dorazenie až do cieľa.