Ako naučiť dieťa na fľašu? Máme pre vás užitočné tipy!

Dojčíte, no snažíte sa dieťa zvykať aj na fľašu? Tento prechod býva pre dojčené deti veľká zmena. Ako sa naň pripraviť, aby ste ho zvládli bez ujmy vy aj bábätko?

Dojčenie je pre dieťa tou najprirodzenejšou formou výživy. Či už dojčiť nemôžete alebo z akéhokoľvek dôvodu nechcete, určite túžite robiť pre svoje dieťa to najlepšie. Uľahčite dieťaťu koniec dojčenia svojou trpezlivosťou a láskou. Ak sa tiež inšpirujete našimi radami, sme si istí, že to budete mať pri prechádzaní na fľašu jednoduchšie.

Doprajte si pokoj a známe prostredie

S učením na fľašu začnite vtedy, keď sa nachádzate v známom prostredí, dieťatko by nemalo byť choré ani rozrušené, nemali by mu ísť ani zúbky. Nové skúsenosti sa vám aj vašej ratolesti budú zvládať jednoduchšie v odpočinkovom čase. Nikdy dieťatko do pitia z fľaše nenúťte, nebojujte s ním, no často mu fľašu ponúkajte. Ak drobček plače a snaží sa fľašu odstrčiť, dajte si pauzu a skúste to znova po niekoľkých hodinách. Ak by ste sa mu fľašu snažili nanútiť, len by ste celú situáciu zhoršovali a vytvárali by ste negatívnu skúsenosť, z ktorej by mohlo byť dieťa vystresované. Celý proces prechodu na fľašu by sa len zhoršil. Majte trpezlivosť.

kŕmenie-dieťatka-kociky.sk

Skúste mlieko odstriekať do fľaše

Ak ešte máte materské mlieko, skúste ho dieťaťu naservírovať novým spôsobom. Bábätko spozná známu chuť materského mlieka a nebude mať taký veľký problém skúsiť si ho „vytiahnuť“ z fľaše. Je to lepší spôsob ako začať fľašou podávať rovno dojčenské mlieko. Takto toho pre dieťatko nebude tak veľa nového naraz. Ak už nedojčíte, podajte dieťatku trošku umelého mliečka na lyžičke, nech si zvykne na inú – novú chuť mlieka.

Nezabúdajte na sací reflex

Prietok mlieka je dôležitý – dieťa by sa pri pití z fľaše malo o mlieko trochu snažiť, aby bol uspokojený jeho sací reflex. Cumeľ by mal byť mierne teplý, môžete ho zohriať v prevarenej dojčenskej vode. Teplota mlieka vo fľaši by mala byť príbuzná teplote materského mlieka. Dieťa skúste kŕmiť z fľaše v rôznych polohách, niektorým deťom bude vyhovovať rovnaká poloha ako pri dojčení, iným zas „nový“ spôsob. Vyskúšajte ich viacero, dieťa si postupne určite nájde takú polohu, v ktorej sa bude cítiť príjemne.

dojčenie-s-flaškou-kociky.sk

Aj dotyky sú dôležité

Niet nad vzájomný kontakt. Dieťatka sa počas kŕmenia z fľaše dotýkajte, hladkajte ho po chrbte alebo ho inak rozptýľte, nemalo by mať z fľaše strach. Neváhajte a „delegujte“ kompetencie aj na otecka – dieťatko môže kŕmiť aj on. Odborníci tvrdia, že ak nie je mama v dohľade, deti ľahšie akceptujú fľašu. Určite vyskúšajte ich radu, možno práve ona pomôže!

Stále odmieta piť z fľaše?

Skúste iný typ alebo vymeňte cumlík. Nedajte sa odradiť a hľadajte „tú pravú“ fľašu, ktorá bude dieťaťu najviac vyhovovať. Má vaše dieťatko viac ako rok? Môžete fľašu rovno preskočiť a ponúknuť dojčenské mlieko v špeciálnom hrnčeku s náustkom. Doprajte dieťaťu čas, nakoniec sa pitie mlieka z fľaše stane rovnako obľúbenou aktivitou ako bolo dojčenie.