Jar je tu, nasadať, ide sa von!

Aj vy ste sa už nevedeli dočkať konca zimy? Nie ste sami! Konečne nastal čas vytiahnuť všetky detské dopravné prostriedky, nasadnúť a vydať sa za dobrodružstvami! 

Kto by už len chcel sedieť doma, keď konečne vyšlo slnko a dá sa ísť von? Ihriská, lúky, preliezky a parky znova ožijú. Detský smiech sa opäť rozozvučí a nastane čas sladkého ničnerobenia, hier a nekončiacej zábavy. K tej neoddeliteľne patrí aj vozenie sa na trojkolkách, odrážadlách či kolobežkách. My už sa nevieme dočkať a vy?

Ktorý „dopravný prostriedok“ dieťaťu vybrať? 

detske-odrazadlo-kocikysk

Prichádza otázka – Aké presúvadlo okrem kočíka dieťatku vybrať? Odrážadlá sú vhodné pre deti, ktoré sa vedia samy z polohy na štyroch stabilne posadiť, postaviť sa a chodiť okolo nábytku, ideálne je, ak vedia chodiť samé aj vo voľnom priestore. Odrážadlo je akýmsi „predskokanom“ trojkolky a bicykla, naučí dieťa uviesť “vozidlo” do pohybu a posúvať sa vpred, rovnako tak musí dieťa nohami brzdiť, aby zastavilo.

Používa sa zvyčajne používa na nácvik stability pred kúpou trojkolky a slúži dieťaťu k rýchlejšiemu pohybu po vonku. Tieto prvé vozidlá sú zvyčajne ľahké, takže ich bez problémov unesie aj dieťa. Drahšie typy odrážadiel obvykle majú nastaviteľnú výšku riadidiel a sedadla, dieťa ich využije dlhší čas. Odrážadlo by sa však používať len malú časť dňa, zhruba dve hodiny, aby nebol zaťažený pohybový aparát.

Z trojkolky „na skok“ ku kolobežke a bicyklu

detska-trojkolka-kocikysk

Ako je to s trojkolkami? Tieto presúvadlá sú vynikajúcim spestrením cesty pre deti, rovnako tak však rodičom uľahčia presúvanie sa z miesta na miesto. Výhodou trojkolky je, že ju môžete pomocou vodiacej tyče ovládať vy sami. 

Na trhu nájdete trojkolky od výmyslu sveta. Najpohodlnejšie sú typy s polohovateľnou opierkou, zíde sa aj slnečná strieška a rodičia maximálne ocenia bezpečnostné pásy a zabudované aj pedále, ktoré pri odrážadle chýbajú. Keď vaša ratolesť dorastie a dočiahne na ne, prebytočné komponenty z trojkolky bez problémov odmontujete.

Zaujímavé sú aj kúsky 3v1, ktoré „rastú“ spolu s vaším drobcom. Využijete ich od 12 mesiacov podľa toho, ako dieťa rastie a vyvíja sa. Najskôr ako postrkovadlo, neskôr ako odrážadlo, starším deťom upravíte prostriedok na kolobežku. Variabilné výrobky sú maximálne praktické! Keď je dieťa väčšie a nerobí mu problém používanie spomínaných vozidiel, môžete pomaly skúsiť bicykel s pomocnými kolieskami.

Bezpečne na cesty

trojkolka-pre-deti-kocikysk

Pri každom pohybe vonku je dieťa potrebné strážiť a učiť ho, že pred potenciálne nebezpečnými miestami ako sú napríklad cesty alebo prudký kopec, musí zastaviť a ísť ďalej pešo. Pri odrážadle je dôležité dieťa naučiť brzdiť celou plochou chodidla. Berte do úvahy, že deti sú takmer vždy zaujaté jazdou, majú nízku predvídavosť a nie vždy na pokyny rodičov ihneď zareagujú, preto dôsledne vyberajte miesto, kde necháte dieťa dopravný prostriedok bez vodiacej tyče používať. Dieťaťu by sa nemalo povoľovať ani cielené búranie do osôb alebo predmetov.

Ak sa chystáte na cesty, nezabúdajte ani na detskú prilbu! Kvalitné odrážadlá, trojkolky, kolobežky, detské bicykle a variabilné presúvadlá nájdete v našej pestrej ponuke, stačí si vybrať prevedenie. A ak už máte potrebné jarné “vybavenie”, hor sa za zábavou!