Akú kozmetiku zvoliť pre novorodenca?

Pokožka niekoľkodňového bábätka je maximálne citlivá a žiada si špeciálny prístup. Akú kozmetiku pre novorodenca zvoliť, aby ste jej dopriali to najlepšie a zároveň ju chránili?

Čakáte dieťatko a chcete byť na jeho príchod dokonale pripravené? Ak premýšľate, aká kozmetika bude pre vaše bábätko najlepšia, nie ste samy, túto dilemu riešia takmer všetky mamičky. Je dôležité zvoliť detskú kozmetiku šetrnú k pokožke, no u novorodencov by ste to s kozmetikou tak či tak nemali preháňať. Odporúča sa bábätko nekúpať každý deň, no je potrebné venovať pozornosť pokožke na zadočku, tú ošetrujete aj viackrát denne. Zadoček bábätka musíte udržiavať v suchu a čistote, len tak zabránite zapareninám a vyrážkam.

Akú detskú kozmetiku zvoliť v prvých týždňoch?

Na začiatok pre bábätko potrebujete len tú najnutnejšiu základnú kozmetiku. Pediatri odporúčajú vyberať čo najšetrnejšie produkty. Niektoré mamičky nakúpia veľa kozmetiky a potom zistia, že ju nepotrebujú, alebo že na ňu má bábätko alergiu. Bábätko má veľmi jemnú pokožku a už v pôrodnici sa môže zistiť, že dieťatko trpí niektorými kožnými problémami a bude vyžadovať špeciálnu kozmetiku. Keď budete na oddelení šestonedelia a budú vás učiť kúpať bábätko, uvidíte, akú používajú kozmetiku sestričky, a ak vášmu bábätku „sadne“, môžete si ju potom zadovážiť aj domov. Pri odchode domov z pôrodnice obvykle mamičky dostávajú kufrík so vzorkami kozmetiky na vyskúšanie, takže nemusíte mať doma veľké zásoby krémov či gélov.

 akú-kozmetiku-použiť-pre-novorodenca-kociky.sk

Čo by kozmetika pre novorodenca nemala obsahovať?

Je dôležité, aby ste boli pri výbere detskej kozmetiky opatrní. Po niektorých výrobkoch môže vzniknúť vyrážka, šupinky, začervenanie, svrbenie, alebo dokonca alergická reakcia. Vyvarujte sa výrobkom, ktoré obsahujú farbivá, parfumy, parabény, silikóny a silné esenciálne oleje. Kozmetika musí byť určená pre bábätká. Ak nie je, bábätká často reagujú veľmi zle. Nezabudnite, že vám stačí malé množstvo prípravku, nespotrebujete veľké množstvo kozmetiky. Ideálne je malá kvapka na potretie telíčka. Pozor dávajte na záručnú dobu a myslite pri výbere na to, že aj ten najdrahší krém nemusí byť pre vaše dieťa ten najvhodnejší a najlepší. Sledujte zloženie výrobkov a riaďte sa najmä použitými ingredienciami. Určite je lepšie zamerať sa na prírodnú kozmetiku než na tú, ktorá obsahuje škodlivé syntetické látky. Bio kozmetika je veľmi prísna na výrobu, nesmie obsahovať syntetické látky, farbivá, parfumy a konzervačné látky. Kozmetika s označením bio je podstatne drahšia, no máte u nej istotu, že vášmu dieťaťu nič nehrozí.

babatko-smiech

Základná výbava kozmetiky pre novorodenca

- lieh na čistenie pupka a gázové štvorčeky,

- krém na zadoček proti zapareninám,

- krém alebo olejček po kúpeli,

- mydlo, olej na kúpanie,

- krém na tvár do vetra a mrazu,

- krém na ochranu proti slnku,

- šampón,

- niektoré mamičky používajú aj masážny olejček pre bábätko, olej na nádchu a bylinný krém pri bolesti bruška.