Výbava pre bábätko

kociky-postielka-8Výbava pre bábätko, alebo čo mať doma po príchode z pôrodnice? S blížiacim sa termínom pôrodu každá nastávajúca mamina myslí na to, čo všetko treba nakúpiť, aby sme po príchode z pôrodnice mali zabezpečenú nutnú výbavu a nemuseli preháňať manželov :) (nám, aj keď chvíľku, to potrvá, kým sa dostaneme von). Počas tehotenstva máte na to dosť času, tak dobre popremýšľajte do čoho chcete investovať viac a do čoho menej. Prvorodičkám sa môže zdať táto úloha náročná, no s našou pomocou sa v tom ľahko zorientujete. A nezabudnite osloviť rodinu či známych. Väčšina sa zaoberá kupovaním darčekov až po príchode bábätka, no najmä blízkych môžete poprosiť napríklad o konkrétne veci (zaručí to, že sa vyhnete „duplikátom“) alebo finančnú pomoc pri nákupoch, ktoré si vyžadujú väčšie investície.  

 

Za seba môžem spomenúť kúpu kočíka. Dedino sa nesmierne tešil na príchod svojho prvého vnúčatka a sám sa ponúkol, že kúpi kočík. Mne potom zostala tá príjemnejšia úloha, vybrať si ho.

Pri nákupe oblečenia musíte rátať s tým, že aj keď si prinesieme domov „malinký uzlíček“, detičky v tomto veku veľmi rýchlo rastú. Ale teraz už pekne po poriadku. Začneme tými „veľkými vecami“, ktorým treba venovať zvýšenú pozornosť, pretože ich budete používať dlhší čas. 

Správny kočík

Výber správneho kočíka je nesmierne dôležitý, aby ste s ním pri používaní bola spokojná. Je rozdiel, kde chcete kočík používať. Iný model sa hodí do mesta, iný do prírody. Pre mňa bola toto náročná úloha, pretože síce bývam v meste, no našou ulicou nevedie riadna asfaltová cesta a tak som musela myslieť na problém s terénom a „borenie“ sa blatom či snehom. Hľadanie a porovnávanie dalo zabrať, ale ponuka na trhu je naozaj bohatá a tak sa aj mne podarilo nájsť ten správny :). Zamerajte sa na kvalitu a tiež jednoduchú manipuláciu. Je to ako auto, váš každodenný dopravný prostriedok pre dieťa, musí niečo vydržať, teda tu sa naozaj neoplatí šetriť. Veľmi praktická je „plná výbava“ ku kočíku (vrátane prebaľovacej tašky), ktorú ponúkajú výrobcovia priamo v cene alebo je možné si isté doplnky dokúpiť, aby ste povedzme s príchodom leta nemuseli dodatočne riešiť ochranu proti hmyzu, či pláštenku, v zime zasa nánožník. Priestrannosť a možnosť polohovať kočík patrí k nemenej dôležitým parametrom. Prvých minimálne 6 mesiacov by malo dieťatko ležať na rovnom. V zime zasa treba počítať s tým, že sa musí do kočíka zmestiť aj fusak. Viac kočíkov a príslušenstva nájdete pomocou rozšíreného filtra na našej stránke.
 

Sladký spánok

Postieľky sa vyrábajú štandardne pre veľkosť matraca 60x120 cm. Pri výbere detskej postieľky treba myslieť na to, aby bola pevná, mala výškovo nastaviteľný rošt a taktiež sťahovaciu jednu bočnicu. Uľahčí vám to prístup k staršiemu dieťatku. Veľmi praktické sú postieľky so šuflíkom, kde máte vždy rýchlo po ruke náhradné plachty, obliečky či dečku. Okolo postieľky môžete dať mäkký mantinel, tzv. hniezdo, aby sa dieťa nezranilo. Výhoda mantinelu je aj v tom, že sa k nemu detičky zvyknú schúliť, tak keď sa aj odkopú (ak nespia v spacom vaku), majú chrbátik „v teple“.

Prvý mesiac, dva, dávajte bábo do zavinovačky, bude mať pocit bezpečia a istoty podobne ako vo vašom brušku. Zavinovačky sa oplatí mať aspoň dve, na výmenu v prípade grckania. Keď už prejdete na perinku (vankúš nepoužívame minimálne do jedného roka), budete potrebovať aspoň dve obliečky a  2-4 plachty. Pod plachty sa zvykne dávať ešte jedna nepriepustná plachta/podložka, aby sa zabránilo tekutine (akejkoľvek) zamočiť matrac. Ak máte nainštalovaný monitor dychu, zapínajte ho vždy, keď opustíte izbu. Viem, že občas vás vystresuje „planý poplach“, no radšej sa dvakrát prebehnúť... Deti v spánku často „cestujú po postieľke“ a tak sa niekedy spustí „poplach“, ak je dieťa zosunuté do miesta, kde monitor nedosahuje, alebo ak sú len na krajíčku monitoru.

A aby som nezabudla, oplatí sa mať aj detskú opatrovateľku. Ak máte rodinný dom, alebo veľký byt, nie vždy je dobre počuť, čo sa v izbe „deje“, alebo ak vybehnete na dvor zavesiť bielizeň a pod. Z vlastnej skúsenosti viem, že detská opatrovateľka sa mi osvedčila hlavne na dovolenkách či iných „chatových výletoch“, kedy bola v spoločenskej miestnosti hlučná vrava. No a keď už som pri tých chatách, nezabudnite na cestovnú postieľku. Dá sa použiť nielen keď idete na dovolenku, ale aj ak sa chystáte prespať u rodiny. Ja som s malou trávila často víkendy u babičky, takže postieľka cestovala s nami.
 

Bezpečná autosedačka

Väčšina mamičiek sa snaží, aj keď nemajú vlastné auto, zabezpečiť si odvoz z pôrodnice autom. Začíname tzv. „vajíčkom“. Vajíčko je určené pre bábätká
od 0 do 13 kg. Pri niektorých typoch kočíkov sú vajíčka súčasťou súpravy a dajú sa pripevniť ku kočíku. Nezabúdajte na bezpečnosť a autosedačku umiestnite na zadné sedadlo podľa návodu výrobcu! Niektoré detičky priberajú rýchlejšie a tak im je vajíčko čoskoro tesné, alebo im začnú „vytŕčať“ nožičky. Vtedy nastane čas zvoliť si väčšiu sedačku. Odporúčam kúpiť si od 9 do 18 kg. Tieto sedačky sa dajú ešte polohovať, takže nezaťažujete dieťatku chrbát a tiež si môžu pri ceste autom dobre pospať. Táto veľkosť vám môže vydržať aj dva roky, opäť záleží na tom ako rýchlo dieťa priberá a verte mi, za tie dva roky dostane sedačka poriadne zabrať. Potom už prichádza na radu tá do 36 kg. Samozrejme sú rôzne variácie, napr. od 9 do 25, 15 – 36 a pod., dôležité zvoliť tak, aby ste vymenili aspoň dve.
 

Prebaľujeme a kúpeme

Prebaľovací pult či matrac? Voľba je na vás. Ak máte v izbičke dostatok miesta, zvoľte pult. Máte ho v takej výške, aby ste na dieťa dobre dočiahli a zároveň pri tom netrpel váš chrbát. Možno to ešte neviete, ale novorodeniatko je potrebné zo začiatku prebaľovať 10 až 12 krát denne! Uf...K prebaľovaniu neodmysliteľne patria plienky. Mamičky preferujú jednorazové, no sú aj také, ktoré volia moderné zapínacie „látkovky“ (treba cca 40) a jednorazové používajú len v prípade, keď sa niekam vyberú (aby nemuseli nosiť pri sebe „voňavý“ balíček). K tomu klasické látkové plienky pre balenie na široko (cca 10 - 20 ks 70x70 cm alebo 60x60 cm) a poštolkové nohavičky (minimálne dvoje). To kvôli prevencii vývoja dysplázie bedrových kĺbov. Čo ďalej? Ak ste doma, každý pediater vám odporučí dieťatko pri prebaľovaní opláchnuť vodou a neuľahčovať si to len používaním vlhčených obrúskov. Tie nezabudnite zbaliť do prebaľovacej tašky na vychádzky. Po ruke treba mať aj krém na zapareniny.

Kúpanie si treba vychutnávať. Je to krásny okamih. Kúpací rituál správne načasujte. Moja dcérka doslova revala, keď sme ju kúpali pred jedením. Kúpanie sme teda posunuli medzi dve jedenia (aj tak toho moc nenaspala ani ako miminko) a hneď si to užívala. Rady o tom, ako často deti kúpať sa líšia. Z jednej strany počúvate ako netreba deti kúpať každý deň, z druhej zasa ako treba dieťatko zvyknúť na každodenné rituály a že po kúpaní sa ide spať a pod. Nech už zvolíte ktorúkoľvek cestu, rozhodne potrebujete: špeciálne detské mydlo, šampón, krém, vaničku alebo vedierko, teplomer do vaničky, detská kefa na vlasy, vatičky do uší (vyrábajú špeciálne skrátené pre deti), zaoblené nožnice na strihanie nechtov, 3 bavlnené osušky a v prvých dňoch gázu a lieh na čistenie pupočnej ranky.
 

Konečne oblečenie

Nákup oblečenia nám prináša asi najviac potešenia, no od samej radosti to neprežeňte. Ste veľmi rozbehnuté? Tak radšej kúpte pár kúskov vo väčšom čísle ako potom ľutovať, že ste niečo ani nestihli obliecť, lebo je to už bábätku malé. Pomôžem vám aj s týmto. Pripájam nielen krátky zoznam na čo sa zamerať a v koľkých kusoch, ale aj prehľadnú veľkostnú tabuľku do troch rokov.
 

PRE ZAČIATOK

VEĽKOSŤ

6 ks bavlnených košieľok

3ks veľkosť 56, 3 ks 62*

6 ks body s dlhým, krátkym rukávom alebo ako tielko podľa ročného obdobia

3ks veľkosť 56, 3 ks 62

3 ks tenšie svetríky

veľkosť 62

5 ks dupačky

2ks veľkosť 56, 5ks veľkosť 62

3 ks pyžamko/prípadne spací vak (keď prestanete používať zavinovačku)

veľkosť 62 / 0 – 6 mesiacov

3 ks ponožky/pančuchové nohavice podľa ročného obdobia

veľkosť 62

3 ks čiapočka (1 hrubšiu)

1 ks veľkosť 0, 2 ks veľkosť 1

1 ks teplá bundička a overal – ak máte zimné bábätko

veľkosť 68 (aby vydržal celú zimu)

1 pár bavlnených rukavičiek proti poškriabaniu, v zime aj pár teplých rukavíc

 

1 pár látkové papučky („capačky“)

 

*namiesto košieľok si môžete zaobstarať viac kusov body, sú praktické so zapínaním alebo prekrížením na ramienkach, takže sa dajú ľahko prevliecť cez hlavičku

 

VEĽKOSŤ

VEK

VÝŠKA

50

0 – 1 mesiac

do 50 cm

56

1 – 2 mesiace

51 – 56 cm

62

2 – 3 mesiace

57 – 62 cm

68

4 – 6 mesiacov

63 – 68 cm

74

6 – 9 mesiacov

69 – 74 cm

80

9 – 12 mesiacov

75 – 80 cm

86

12 – 18 mesiacov

81 – 86 cm

92

18 – 24 mesiacov

87 – 92 cm

98

2 – 3 roky

93 – 98 cm

 

VEĽKOSŤ

OBVOD HLAVY

VEK

0

33 – 35 cm

do 1 mesiaca

1

36 – 38 cm

do 2 mesiacov

2

39 – 41 cm

do 4 mesiacov

3

42 – 44 cm

do 8 mesiacov

4

45 – 47 cm

od 1 do 1,5 roka

5

48 – 50 cm

od 1,5 do 3 rokov

6

51 – 53 cm

od 3 do 10 rokov

 

Ostatné, nemenej dôležité

Na záver dopĺňam ešte pár drobností, ktoré neboli spomenuté v žiadnej z vyššie uvedených kategórií, len aby sa nezabudlo :).
 

Ak nedojčíte:

  • 8 fliaš s obsahom 250 ml, na mlieko

  • 2 fľaše s obsahom 125 ml, na čaj, vodu

  • náhradné cumlíky – zvyčajne sú balené po 2 ks, všímajte si veľkosť, použitie, anatomický tvar, prítomnosť ventilčeka

  • hrniec na sterilizovanie, alebo sterilizačnú nádobu (do mikrovlnnej rúry)

  • kefa na čistenie fliaš

  • ohrievač fliaš

Lekárnička (svoju klasickú lekárničku obohaťte):

  • teplomer

  • odsávačka na hlieny

  • espumisan L (pri bolestiach bruška)

Ostatné:

  • jednorazové podložky na prebaľovanie (zídu sa keď cestujete alebo idete na návštevu

  • 1 – 2 cumlíky a retiazku na upevnenie

  • hračky (nepotrebujete hneď, ale ich skorším nákupom si môžete urobiť radosť)

  • detský prášok na pranie

  • „klokanka“, nosič, manduca, šatka – názvy rôzne, spôsob nosenia dieťatka iný, význam ten istý. Teda ak máte v pláne nosiť svoje dieťatko a mať pritom voľné ruky, jedna z týchto vecí sa vám určite hodí.

 

Na začiatok riadny zoznam, takže sa pri nákupoch poriadne vybláznite. Týmto to ale nekončí. :)
 

Mamička Baška